75,552 Görüntülenme
2040
7.1 IMDB Puanı
10 1 8 7524

2040

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi GoodThing Productions, Regen Pictures
  • Film Süresi 92 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Damon Gameau
Ödüller 2 ödül & 4 Adaylık.

Damon Gameau tarafından 2019 yılında yayınlanan bu belgeselin amacı iklim değişikliği sebebiyle bizi bekleyen geleceğe dikkat çekmektir. Giderek değişen gezegenimiz için elimizde var olan imkanları kullanarak neleri değiştirebileceğimize yönelik sıkı bir araştırma sonucunu gözler önüne sermektedir. 20 yıl sonra daha yaşanabilir bir gezegen için bugünden neler yapmamız gerektiğini anlatmaya koyuluyor.


Henüz 4 yaşındaki kızının 2040 yılında iklim değişikliği yüzünden yaşayacağı sorunları düşünerek harekete geçen baba Damon Gameau neler yapılabileceği konusunda düşünmeye başlıyor. Daha iyi bir gelecek için günümüzden harekete geçmek gerektiği fikrine yönelen Damon Gameau çeşitli çözüm fikirleri sunmaya başlar. Kızı Velvet’in daha iyi yaşam sürebilmesi adına iklim değişikliğinin çözüldüğü gelecek hayal ediyor. Gameau dünyanın farklı yerlerini dolaşarak iklim değişikliğine ne gibi çözümler getirilebileceğini araştırıyor. Bu çözümlerin hayata geçirildiği takdirde nasıl bir geleceğin olabileceğini kızına mektup olarak yapılandırıyor. 


Belgesel bir hayalden yola çıksa da günümüzden kopuk olmayan, elimizde var olan teknolojileri kullanarak gerçekçi bir tutumla sorun çözmeye odaklanmaktadır. Belgeselde güneş enerjilerinden, otomobillere çeşitli alanlarda yapılan araştırmalarla iklim değişikliğine engel olabilecek çözümler üretilmektedir. Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak ve su kaynaklarının efektif kullanımı gibi değişik yönlerden bakış açılarıyla eğitici bir belgesel niteliğine kavuşuyor. Deniz yaşamının yenilenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması ve balıkların sürdürülebilir biçimde hasat edilmesi adına deniz yosunlarının farklı kullanımlarını anlatmaktadır. Tüm bunların yanında toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek isteyen Damon Gameau kadınların doğru eğitimi alması gerektiğini savunuyor. Kadınların alacakları eğitim ile kendi hayatlarının kontrollerini ellerinde tutabilecekleri bu sayede insan onuruna yakışır bir biçimde nüfus artışını azaltılabileceğine dair fikirler vermektedir. Eğitici niteliği ağır basan film her yaştan, dünyanın her yerinden birçok insana hitap etmektedir.


Yapımcılığını Nick Batzias, Damon Gameau ve Virginia Whitwell’in üstlendiği belgeselin yönetmenliğini Damon Gameau yapmaktadır. Film Seattle, Stockholm, Berlin gibi farklı şehirlerde düzenlenen festivallerde birçok kişi tarafından ilgiyle seyredildi. Genel olarak eleştirmenlerden olumlu yanıt alan film birçoğuna göre alışılmadık bir şekilde iklim değişikliğine dikkat çekiyor. Film yalnızca film eleştirmenleri tarafından değil bunların dışında çeşitli bilim insanlarından da farklı alanlarda yorumlar almıştır.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın