67,264 Görüntülenme
Alacakaranlık
5.2 IMDB Puanı
10 1 6 6652

Alacakaranlık

(Twilight)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Temple Hill
  • Film Süresi 122 dakika
Senaryo Melissa Rosenberg, Stephenie Meyer
Ödüller 29 ödül & 15 Adaylık.

Vampir filmi serisi olan Alacakaranlık’ın ilk filminde yönetmenlik görevini Catherine Hardwicke üstlenmiştir. Stephenie Meyer’in romanından esinlenilmiş senaryo ise Melissa Rosenberg tarafından kaleme alınmıştır.


On yedi yaşındaki Bella Swan (Kristen Stewart), Washington'da sürekli bulutlu ve yağmurlu Forks şehrinde polis şefi olan babası Charlie Swan (Billy Burke) ile biraz zaman geçirmek için güneşli Phoenix, Arizona'dan ayrılmaya karar vermiştir. Böylece annesi Renée (Sarah Clarke) ve alt ligde beyzbol oynayan üvey babası Phil Dwyer (Matt Bushell), bahar eğitimi için birlikte yola çıkacak ve hatta belki Jacksonville, Florida'ya taşınabilecektir.


Bella'nın babasıyla ilişkisi, onu birkaç yıldır görmemiş olmasına rağmen iyidir. Forks'a geldiğinde, en yakın arkadaşı Billy Black'den (Gil Birmingham) satın aldığı kırmızı bir kamyonet hediyesiyle onu şaşırtır. Bella, Billy'nin oğlu Jacob (Taylor Lautner) ile çamurdan pasta yaptığını hatırlamaktadır ve Jacob ona kendisinin Kızılderili olduğunu hatırlatır. Reservation'da okula gittiği söyler. Daha sonra Bella, okulun ilk gününde okulun "gözleri ve kulakları" olduğunu söyleyen Eric Yorkie (Justin Chon) ile arkadaş olur ve onu diğer öğrencilerle tanıştırır. Şimdiye kadar her şey yolunda gitmektedir.


Ta ki Edward Cullen (Robert Pattinson) ile tanışana kadar. Edward, Dr. Carlisle Cullen (Peter Facinelli) ve eşi Esme (Elizabeth Reaser) tarafından evlat edinilen beş evlatlık çocuktan biridir. Ayrıca Alice (Ashley Greene) ve Emmett (Kellan Lutz) Cullen ve ikizler, Rosalie (Nikki Reed) ve Jasper (Jackson Rathbone) evlatlıkların arasındadır. Edward, Bella'ya baktığı andan itibaren, ona kaşlarını çatmadan duramamaktadır. Bella, Edward'ın Biyoloji'deki laboratuvar eşi olarak atandığında, sınıf hayranının önüne adım atması, onun hastalanıyormuş gibi tepki vermesine neden olur. Zil çaldığında Edward kapıdan fırladıktan sonra, Bella onu kızdırmak için ne yapmış olabileceği konusunda şaşkına döner. Biyoloji'den ayrılmaya çalışırken ofiste onu duyduğunda, onunla yüzleşmeye ve sorununun ne olduğunu sormaya karar verir. Ancak bu şansı bulamaz çünkü Edward önümüzdeki birkaç gün okula gelmeyecektir. 


Edward okula döndüğünde değişmiş görünür. Kendisini Bella ile tanıştırır ve ona kendisi, ailesi ve Forks'taki soğuk, yağmurlu iklimi sevip sevmediğini sorar. Bella gözlerinin öncekinden farklı bir renkte göründüğünü fark eder ve uzaklaşmadan önce garip bir şekilde cevap verir. O günün ilerleyen saatlerinde, Bella kamyonuna binmek üzereyken, okulun otoparkında başka bir araba kontrolden çıkar. Birkaç saniye içinde Edward fırlayıp, Bella'yı yoldan çeker ve görünüşe göre arabayı çıplak eliyle durdurur ve Bella'yı öncekinden daha fazla şaşırtır. Edward'a bunu nasıl yaptığını sormaya çalıştığında, bunu bir "adrenalin patlaması" olarak nitelendirir ve bunun hakkında konuşmayı şiddetle reddeder. Dahası, muhtemelen arkadaş bile olmamaları gerektiğini söyler çünkü o bir vampirdir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

4 yorum