19,759 Görüntülenme
Batman
7.5 IMDB Puanı
10 1 8 1972

Batman

  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Warner Brothers, Guber-Peters Company, PolyGram Filmed Entertainment
  • Film Süresi 126 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Bob Kane, Sam Hamm, Sam Hamm, Warren Skaaren
Ödüller 1 Oscar Kazandı. Diğer 7 ödül & 26 adaylık.

Batman karakterinin 1989 yılında çıkan serisinin ilk filmi olan filmde yönetmen koltuğunda Tim Burton oturmakta. Tim Burton daha önce Makas Eller filminin yapımcılığını yapması ve Ölü Gelin, Frankeweenie ve SweeneyTodd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi filmleri ile tanınmaktadır. Filmin senaryosunu ise Bob Kane’in yarattığı karakterlerden esinlenerek Sam Hamm ve Warren Skaaren kaleme almıştır. WarrenSkaaren daha önce Beterböcek, Top Gun ve Sosyete Polisi filmlerine yazdığı senaryolar ile tanınmıştır.


Varlıklı Wayne ailesinin küçük çocuğu olan Bruce ailesinin gözleri önünde bir suçlu tarafından öldürülmesine tanık olmuştur. Bu olaydan sonra yaşadığı şehir Gotham’da daha fazla insanın ölmesine engel olmak için gündüzleri Wayne Şirketinin sahibi zengin bir adam ve geceleri ise suçla savaşan Batman olarak hayatına devam edecektir.


Olaydan yıllar sonra Gotham şehrinin suç dünyasının başında Carl Grissom (Jack Palance) bulunmaktadır. Şehri başarılı bir şekilde eline almış ve suç üstüne suç işlemektedir. Batman (Micheal Keaton) ise buna dur demek için hazırlıklarına başlamıştır. Şehire yeni atanan bölge savcısı Harvey Dent ise Batman’e bu görevinde yardım etmeye ve şehri suçtan arındırmaya kararlıdır.


Harvey Dent ve başarılı bir geçmişe sahip olan polis memuru James Gordun tüm çabalarına rağmen bir türlü suç çetesini çökertememiştir. Bu sırada geceleri ortaya çıkan ve suçla savaşan siyah giyinimli bir kahraman tüm gazetecilerin merak konusudur. Bu gazetecilerden ikisi olan Alexander Knox (Robert Wuhl) ve onun fotoğrafçısı Vicki Vale (Kim Basinger), Bruce Wayne’inmalikanesine düzenlenen bir partiye neler döndüğünü anlamak için katılırlar. O gece Batman’in yokluğundan faydalanan Carl Grimmson sadık yardımcısı ve sonradan Joker karakterine bürünecek olan Jack Napier’i bir kimya fabrikasına saldırması için gönderir. Fakat bu Jack’i polise yakalatmak için düzenlenmiş bir plandır. Polis bunu haber alıp fabrikaya gittiğinde bir çatışma başlar.


Fabrikada olanlardan haberi olan Batman hemen oraya gider ve Jack ile savaştığı sırada Jack bir kimyasal kazanına düşer. Onu yakalamaya çalışsa da Batman’in elinden kayıp kazana düşen Jack’in cildi beyazlaşır ve saçları yeşile döner. Yüzünde gülümseme şeklinde bir yara kalan Jack artık Joker olmuştur.

Resimler 4

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

7 yorum