741 Görüntülenme
Brock: Zirvede
6.4 IMDB Puanı
10 1 7 68544

Brock: Zirvede

(Brock: Over the Top)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Kriv Stenders

Peter Brock isimli Avustralya’nın en ünlü yarış arabası sürücüsünün hayatını anlatan ve belgesel niteliğinden olan yapım 2020 yılında vizyona girmiştir. Yapımın yönetmenliği Kriv Stenders tarafından üstlenilmiş, senaryo yazarlığı da yine kendisi tarafından gerçekleştirilmiştir. Yapımda Peter Brock’un hayatında yer almış olan Alexandra Brock, Bev Brock, Julie Bamford, John M. Wright, Lewis Brock ve Phil Brock gibi isimler bulunmaktadır. Belgesel, Peter Brock’un ölümüne kadar giden kariyerinde yükselişini anlatmaktadır. 


Brock: Over the Top isimli dublajlı ve 4k filmde, Avustralya’da şu ana kadar gelmiş geçmiş en büyük ve en ünlü yarışçı olan Peter Brock’un hayatı adeta bir efsanedir. Halk karşısında ve izleyiciler önünde sıradan bir hayat yaşıyormuş gibi görünmesine rağmen kameraların hiç değinmediği hayatında insanın ruhuna dokunan öğeler bulunmaktadır. Peter’in yarışa ve arabalara olan ilgisi daha çok küçük yaşta başlamıştır. 26 Şubat 1945 yılında Victoria kentinin Richmond semtinde dünyaya gelen Peter’in dediğine göre küçük yaşta okula gitmek için kullandığı arabasının frenleri çalışmadığından dolayı daha çok küçük yaşta sürücülük yetenekleri diğer insanlardan daha iyiydi. İlk arabası ise 10 dolara aldığı bir Austin 7’ydi. 1965 yılında zorunlu askerlik görevinden dolayı Avustralya ordusuna katıldığında sürüş yetenekleri fark edilen Peter’in görevi ambulans sürmekti. 1966 yılında çıktığı bir hafta sonu iznine denk gelen araba yarışını izlemeye gittiğinde Peter’in hayatındaki hedef artık belli olacaktı. Yarışın büyülü heyecanına kapılınca ordudan ayrılır ayrılmaz yarışlara katılmaya başlayacaktı. İlk yarışına 1969 yılında başlayan Peter, 1972 yılında ilk galibiyetini kazanmıştı. 1972 ve 1987 yılları arasında 9 kez yarış kazanınca ülke genelinde rekor kırmayı başardı. 1997 yılında gerçekleşen V8 Supercars yarışında ise üstün başarısı sebebiyle kendisine izleyiciler tarafından “King of the Mountain” lakabı takıldı. 8 Eylül 2006 tarihinde Targa West 06 yarışında süren Peter, yarışı bitirmesine 3 kilometre kaldığında kullandığı 2001 model Daytona Sportscar aracının yokuştan aşağıya inerken kontrolü kaybetmesi ve bir ağaca çarpması üzerine 61 yaşında hayatını kaybeder. Kazanın görüntüleri mevcut olmasına rağmen hiçbir zaman halk ile paylaşılmaz. 


Her ne kadar yarış severler tarafından oldukça beğenilse de, Peter’in yarış dışındaki hayatı ise oldukça duygu yüklüdür. Peter, 1967 yılında Heather Russell ile evlenmiş olmasına rağmen 2 yıl gibi kısa bir süre içinde eşinden ayrılmıştır. 1973 yılında Avustralya’nın en güzeli seçilen ve haber sunuculuğu yapan Michelle Downes ile evlenmiş, 1974 yılında ise tekrar boşanmıştır. Bev McIntosh isimli bir kadınla 28 yıl boyunca süren ilişkisinde Alexandra ve Robert isimli iki çocuk sahibi olmuştu.  Alexandra, Peter’in ölümünden iki ay önce Peter’ın bir torun sahibi olmasını sağlamıştı. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın