1,414 Görüntülenme
Camille
6.8 IMDB Puanı
10 1 7 123

Camille

Kategori
Yönetmen
Senaryo Boris Lojkine, Bojina Panayotova
Ödüller 2 ödül & 5 Adaylık.

Camille Lepage, Orta Afrika’da başlayan ve şimdi de şiddetli bir iş savaşa dönüşen çatışmaları belgelemek, fotoğraflamak üzere bölgeye gider. Camille’nin fotoğrafçılık felsefesi, objektif anlayışı, bu bölgedeki insanların hayata ve ölüme olan bakış açısı ile değişecektir. Camille, bu Orta Afrika seyahatinde hayatını tehlikeye atmaktadır. 


12 Mayıs 2014 tarihinde ölen Fransız fotoğrafçı Camille Lepage’nin hikayesini anlatan 4k formatındaki bu film, fotoğrafçının kariyerinin ilk adımlarını göstermekle başlar. Arşiv görüntülerinin kurmaca planlarla iç içe geçtiği filmde Camille, ilk etapta, elinde gururla taşıdığı portfolyosu ile yetkili olarak gördüğü kişilerden fikir almaktadır. Camille bir fotoğrafçı olarak bir kariyer inşa etmeye çalışırken, Orta Afrika’da gerilim yükselmektedir.


Orta Afrika’da iktidarda olanların yaptıkları, halk tarafından şiddetle kınanmaktadır. Bu tepkisel kınama, zamanla halkın ikiye bölünmesine ve birbirinden nefret etmesine yol açar. Kısa süre sonra Orta Afrika’da çatışmalar başlar. İlk etapta küçük çaplı olan bu çatışmalar, ülke geneline yayılmış bir iç savaşa dönecektir. Kan dökülmekte, morglar ölülerle dolmaktadır. 


İdealist bir fotoğrafçı olan Camille Lepage, bu olanları fotoğraflamak, objektifi ile bütün dünyaya yaymak için Orta Afrika’ya gitmeye karar verir. Camille bu göreve karar verdiğinde, çevresindeki birçok kişiden olumsuz tepki alır. Birçok erkek asker, Camille’nin bu göreve gitmemesi gerektiğini düşünmektedir. Fakat Camille, bunu yapmakta kararlıdır.


Camille, Orta Afrika’ya vardığı ilk dakikadan itibaren, buradaki atmosfere ve insanlara hayran olur. Ülke genelindeki savaştan hariç, Camille Orta Afrika’ya âşık olmuştur. Bu derin ve yoğun duygular, Camille’nin bu olanları fotoğraflama ve dünyaya gösterme duygusunu güçlendirir. Camille, gerçekleşen bu vahşeti bütün dünyaya anlatarak, bunlara bir son verebileceğini düşünmektedir. Fakat Orta Afrika’da yaşananlar, küçük bir anlaşmazlıktan çok daha fazlasıdır. 


Camille, hayatı boyunca karşılaşacağını tahmin dahi edemeyeceği olaylara tanık olur. Bir fotoğrafçılık kariyeri inşa etmeye çalışan bu Fransız genç kadın, Orta Afrika’da, kan göllerine, ölülerle dolup taşan düzensiz morglara şahitlik etmektedir. Camille, bu olanlara masum bir şekilde son vermeye çalışırken, kendisini, şüpheli bir siyasi liderin arabasında bulur. Bu, Camille’nin son yolculuğu olacaktır. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın