22,777 Görüntülenme
Çelik Adam – Man of Steel
7.0 IMDB Puanı
10 1 7 2249

Çelik Adam – Man of Steel

  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Syncopy, Warner Bros.
  • Film Süresi 143 dakika
Yönetmen
Senaryo David S. Goyer, David S. Goyer, Christopher Nolan, Jerry Siegel, Joe Shuster
Ödüller 7 ödül & 46 Adaylık.

DC evreninin Superman adlı karakterinin doğduğu yeri ve oradan Dünya’yı nasıl araştırdığını konu alan Çelik Adam filminin yönetmenliğini Wonder Woman, 300 Spartalı ve Watchman filmlerinin yönetmeni Zack Snyder yapmaktadır. Zack Snyder’in yönetmenlik alanında 5 ödül ve 13 ödül adaylığı bulunmaktadır. Filmin senaryosunu ise daha önce Batman serisi, Dunkirk, Inception ve Prestij gibi başarılı film projelerinde bulunmuş olan David S. Goyer ve Christopher Nolan kaleme alıp ekrana uyarlamıştır.


Superman (Henry Cavill) doğduğu sırada gezegeni Krypton’da akeri bir darbe yapılmak üzeredir. Babası Jor-El (Russell Crowe) gezegenin durumunun iyi olmadığını ve yok olmak üzere olduğunu yönetime dayatsa da onlar gezegende bir soru olmadığını söylemektedir. Bu yüzden Jor-El oğlunu doğar doğmaz hayatta kalabilmesi için gezegenden göndermeye karar vermiştir. Doğan bebek gezegendeki diğer çocuklar gibi genetiği ile oynanmış olarak değil de normal ve doğal olarak doğmuştur. Bunu kimsenin bilmemesi gerektiği için onu gizlemek zorunda kalırlar.


Bu sırada General Zod (Michael Shannon) darbe planları yapmaktadır ve gezegenin yönetimi ile arası bozuk olduğu için Jor-El’in de ona katılacağını ummaktadır. Jor-El ise her ne kadar gezegenin yöneticileri ise tartışmış olsa da onlara ihanet edemeyeceğini ve darbeye katılamayacağını söyler. Gezegen yok olurken kutsal sayılan kitabı da oğlunu kaçırmak için kullanacağı kaçış podunun içine koyan Jor-El ve eşi Lara-El (Ayelet Zurer) ilk oğullarından ayrılırken zorluk çekseler de yaşamasını istedikleri için onu Dünya adındaki bir gezegene gitmek üzere Kyrpton’dan gönderirler.


Yıllar sonra dünya’da Clark Kent okul otobüsünde arkadaşları ile okuldan dönerken otobüs bir göle yuvarlanır. Acil çıkış kapısından otobüsü çekerek kıyıya getiren küçük çocuk Clark arkadaşı Pete’yi suya girip kurtarır. Pete’nin annesi bunları görür ve Clark’ın babasına (Kevin Costner) oğlunun Pete’yi mucizevi bir şekilde kurtardığını anlatır. Babası ise kimsenin onu garipsememesi ve dışlamaması için insanlara öyle bir şeyin olmadığını söylemektedir. Clark güçlerini insanlar için kullanmaya çalıştıkça babası ona güçlerini saklamasında ısrar etmektedir. Daha fazla dayanamayan Clark babasına onun gerçekte kim olduğunu ve neden böyle güçleri olduğunu sorar. Babası da ona ahırda sakladığı, oğlunu dünyaya getiren kaçış podunu gösterir.

Resimler 3

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

9 yorum