2,969 Görüntülenme
Diriliş
5.1 IMDB Puanı
10 1 6 218

Diriliş

(Rise)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Arash Amel

Vera ve Charles, Nijerya’daki zorlu yaşam tarzından ve sürekli meydana gelen iç huzursuzluklardan bıkmışlardır. Çocuklarının da kendileri gibi zorlu bir hayat sürmesini istemeyen çift kendileri ve aileleri için yeni bir ülke seçmenin de zamanı geldiğini düşünmeye başlarlar. Bunun için yani yeni ülkeleri olarak Yunanistan’ı seçen aile henüz bu ülkenin vatandaşlık şartlarının ne denli zorlu olduğunu bilmemektelerdir. Fakat diğer ülkelere göre Yunanistan en az göçmen kabul eden ve göçmenlik için de birçok isteyen bir ülkedir.


Yunanistan’a geldiklerinde göçmen hayatın bu denli inanılmaz olduğunu anlayan aile hem hayatta kalmak hem de göçmenlik için gerekli parayı bulmak için Atina sokaklarında hediyelik eşya satmaya başlarlar. Yeri geldiğinde faturalarını bile ödemekte zorlanan aile asla vazgeçmeyi akıllarına bile getirmezler. Bu sırada ise Thanasis ile Kostas ve Giannis isimlerini verdikleri oğulları stres atmak ve zorlu şartlardan biraz da olsa kaçmak için kendilerini basket sahalarına atarlar. Her ne kadar bu oyunu bilmeseler de yetenekli oldukları açık olan Thanasis ile Kostas ve Giannis çok geçmeden bir yetenek avcısının dikkatini çekerler. Üç kardeşi himayesine alan bu yetenek avcısı bu üç genci NBA ligine taşıyacak ve onlara yeni bir hayatın da kapılarını da açacaktır. 


Dram ve spor kategorilerinde yer alan Rise isimli biyografi filminde yönetmen koltuğunda yerini alan isim Akin Omotoso’dur. Sitemizde 4k film formatıyla da yerini alan yapımda senarist köşesindeki isim ise Arash Amel’dir. Nijerya’dan yeni bir hayat için aileleri ile birlikte Yunanistan’a gelen Thanasis ile Kostas ve Giannis kardeşlerin beklenmedik başarı öykülerinin yer aldığı filmde Uche Agada ile Dayo Okeniyi ve de Yetide Badaki isimleri de yapımın başrol oyuncu kadrosundaki isimlerdir. Thanasis ile Kostas ve Giannis kardeşler kim tarafından keşfedilmişlerdir? Neden üç kardeşin üçü de NBA’e kabul edilmişlerdi? Thanasis ile Kostas ve Giannis şimdi nerede ve nasıl yaşıyorlardı?

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın