53,164 Görüntülenme
Dune: Çöl Gezegeni
8.2 IMDB Puanı
10 1 9 5278

Dune: Çöl Gezegeni

(Dune: Part One)
Senaryo Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth

Dram ve maceranın birlikte mükemmel bir uyumla anlatıldığı Dune: Çöl Gezegeni  filminde vahşi bir gezegenler savaşı konu olarak işlenmektedir. Paul Atreides isimli genç ve deneyimsi bir adamın başından geçen kader oyununa tanık olacağınız filmde Paul’ün hem kendi hem de ailesinin kaderine karşı duruşu anlatılmaktadır.


Paul Atreides’in aile hanedanlığı Arrakis isimli bir gezegenin yönetimini üstlenen bir ailedir. Bu gezegene çöl gezegeni denilse de aslında bu gezegen içinde korkunç bir gücü de barındırmaktadır. Bu güç sayesinde gezegende yaşayanlar çok uzun yıllar boyu yaşayabilmekte ve beyinsel olarak da diğer gezegenlerden çok daha fazla bir bilince sahip olmaktadırlar. Bu özelliklerinde yanı sıra bu güç sayesinde buradaki kişiler yıldızlar arası yolculuk yapma gücünü de elde etmişlerdir. İşte böyle büyük bir güce sahip olan gezegenin yöneticileri yani Paul’ün ailesi bu güç yüzünden başka kişiler tarafından birer hedef haline gelmişlerdir. Zamanla ailenin her üyesi ya öldürülmüş ya da canlarını kurtarmak için kaçmışlardır. Paul’ün ailesinin peşinde ise bilhassa acımasızlıkları ile tanınan Harkonen ailesi bulunmaktadır. Harkonen sadece gezegeni değil aynı zamanda da gezegende bulunan gücü elde etmek için her şeyi yapmaya hazırdır.


Paul tüm bunlar olurken başka bir âlemde yaşar gibidir. Paul her uykuya daldığında rüyalarında mesajlar almakta ve farklı şeyler görmektedir. Aslında Paul gezegeni ve de ailesini kurtaracak kişidir ve bu özel konumunu da eğitmenleri sayesinde fark eder. Paul üzerine düşen görevi kabul eder ve kendisinin bir kurtarıcı ve seçilmiş kişi olduğu gerçeğini benimser. Tüm bu olaylardan sonra Paul artık ailesini korkunç düşmanlarının elinden kurtarmaya ve gezegenini korumaya hazırdır. Ancak Paul’ün tüm bunları kendi başına yapmasına imkân yoktur. Paul bu kurtarma görevinde yanında ona yardım edecek birilerini bulabilecek midir?

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

47 yorum