276,800 Görüntülenme
Harry Potter 1 Felsefe Taşı
7.6 IMDB Puanı
10 1 8 27331

Harry Potter 1 Felsefe Taşı

(Harry Potter and the Sorcerer's Stone)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Heyday Films, Warner Brothers, 1492 Pictures
  • Film Süresi 152 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo J.K. Rowling, Steve Kloves
Ödüller 3 Oscar Adaylığı. Diğer 17 ödül & 65 adaylık.

Harry Potter serisinin ilk filmi olan Harry Potter and The Philosopher’s Stone, J.K. Rowling’in aynı isimli romanından esinlenerek senaryosu yazılmış, fantastik kategorisinde 2001 yapımı bir filmdir. Filmin yönetmeni Chris Colombus’tur ve başrol oyuncuları arasında Harry Potter’ı oynayan Daniel Radcliffe ve de onun sadık arkadaşı Ron Weasley’yi oynayan Rupert Grint vardır. Çalışkan Hermonie Granger rolünde ise ünlü oyuncu Emma Watson oynamaktadır. Üçlünün yanı sıra pek çok ünlü oyuncuyu bünyesinde toplayan film, serinin ilk filmi olarak 4 Kasım 2001’de Amerika’da vizyona girmiştir.


Filmde, gece oldukça geç bir saatte Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun seçkin profesörlerinden Albus Dumbledore ve Minerva Mc Gonagall ile okulun sadık yardımcısı Rubeus Hagrid, bebek Harry Potter’ı, kalan tek akrabası olan Dursley’lerin kapısına bırakır. On sene sonra ise hala bu akrabalarla yaşayan Harry’nin hayatı oldukça zordur. Dursley’ler, Harry’ye çok kötü davranan ve kendi kötü yetişmiş çocuklarından ayıran bir ailedir. Harry’yi sürekli dışlayan aile, bir gün hayvanat bahçesinde küçük Harry’nin başına gelen bir olaydan sonra, baykuşlar tarafından ardı arkası kesilmeyen mektuplar almaya başlarlar. Bu mektuplar, Harry’yi, Hogwarts’a davet eden mektuplardan başka bir şey değildir.


Sonunda çok zorluklar çekerek yaşadığı evden kurtulan ve hayallerini süsleyen bu okula giden Harry, orayı en ince ayrıntısına kadar öğrenmeye başlar. Çeşitli büyücülük derslerine giren Harry, bu alışık olmadığı ortamda, Ron ve Hermonie ile çabucak yakın arkadaş olur. Anne ve babasının nasıl öldüğünü ve tam olarak kim olduğunu da anlamaya çalışan Harry, herkesten kendisi hakkında bir hikaye dinleyecek ve adı söylenmeyen karanlık birisini de çok geçmeden tanıyacaktır.


Belgeseller izle Okulda çeşitli maceralara atılan üçlü, başlarını belaya sokmaktan geri durmazken; Harry aslında çok ünlü bir büyücü olduğunu, bugüne kadar yaşadığı hayatın aslında yaşaması gereken hayatla hiç alakası olmadığını ve anne ve babasının hazin sonunu da öğrenecektir. Ebeveynlerinin ona bıraktığı büyük servet ile Hogwarts’da dönem boyunca yaşamaya başlayan Harry ve onun yakın arkadaşları Ron ile Hermonie, serinin ilk filminde, ilk gizemlerini de çözeceklerdir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

35 yorum