130,498 Görüntülenme
Harry Potter 3 Azkaban Tutsağı
7.9 IMDB Puanı
10 1 8 12853

Harry Potter 3 Azkaban Tutsağı

(Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Heyday Films, Warner Brothers, 1492 Pictures
  • Film Süresi 142 dakika
Yönetmen
Senaryo J.K. Rowling, Steve Kloves
Ödüller 2 Oscar Adaylığı. Diğer 17 ödül & 51 adaylık.

Harry Potter filmleri serisinin üçüncü filmi olan Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, Aile Filmleri 2004 yılında vizyona giren fantastik kategorisinde bir filmdir. Diğer filmlerden farklı olarak bu sefer Alfonso Cuaron tarafından yönetilen filmin senaryosunu da, J.K. Rowling’in aynı isimli kitabına bağlı kalarak Steve Koles yazmıştır. İkinci filmin kaldığı yerden devam eden bu seri filminde, Daniel Radcliffe tarafından canlandırılan Harry Potter’ı ünlü büyücülük okulu Hogwarts’da üçüncü senesinde görmekteyiz. Yakın arkadaşları, Rupert Grint tarafından canlandırılan Ron Weasley ve de Emma Watson tarafından canlandırılan Hermonie Granger da, Harry’ye bu sene de eşlik ediyor.


Okulların tatile girmesi ile birlikte yine Dursley’lerin evinde korkunç bir yaz geçiren Harry, bu durumdan oldukça bıkmış durumdadır. Teyzesi Marge Dursley’nin ebeveynlerini aşağılaması üzerine, bardağı taşıran bu son damla ile öfke kontrolünü kaybeden Harry teyzesinin yanlışlıkla bir balon gibi şişerek havaya doğru uçmasına neden olur. Bu son krizle beraber artık orada yaşamaya dayanamayacağını fark eden Harry, bavulunu toplayarak Dursley’lerin evini terk eder. Fakat başına gelenler bununla da bitmeyecektir; Büyücülerin Hogwarts dışında büyü kullanması yasak olduğu için, Harry kurul önüne çıkarak affedilmek zorunda kalmıştır. 


Bütün bunlardan sonra en yakın arkadaşları ile tekrar birleşen Harry Potter, çok geçmeden karanlık bir büyücü olarak adlandırılan Sirius Black adındaki bir adamın Azkaban hapishanesinden kaçtığını ve de çok tehlikeli bir şekilde ortalarda dolandığını öğrenir. Bütün gazetelerin yazdığı bu haberin aslının söylenenden çok daha farklı olduğunu, Harry, Ron ve Hermonie üçlüsü yine tehlike dolu yollardan geçerek öğrenecekler ve bir çok maceraye beraber atılacaklardır.


Harry’nin hayatının ilk iki filmden tamamen değiştiği bu filmde, Harry Potter serisi de yavaş yavaş son filmlerde iyice artacak olan karanlık havasına bürünüyor. İngiltere’de 31 Mayıs 2004’te vizyona giren Azkaban Tutsağı filmi, seri filmleri içinde IMAX teknolojisi kullanan ilk film oldu. Film, 77. Akademi Ödülleri’nde pek çok kategoride ödül almaya aday gösterildi. Eleştirmenler ve hayranlar tarafından serinin en iyi filmi olarak anılan Azkaban Tutsağı, seride pek çok şeyin değiştiği film olarak da kayıtlara geçmiştir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

14 yorum