124,339 Görüntülenme
Harry Potter 4 Ateş Kadehi
7.7 IMDB Puanı
10 1 8 12330

Harry Potter 4 Ateş Kadehi

(Harry Potter and the Goblet of Fire)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Warner Bros., 1492 Pictures, Heyday Films
  • Film Süresi 157 dakika
Yönetmen
Senaryo Steve Kloves, J.K. Rowling
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 13 ödül & 42 adaylık.

2005 yılında vizyona giren Harry Potter and the Goblet of Fire, fantastik kategorisinde olan ve serinin dördüncü filmidir. Harry Potter karakterini canlandıran David Radcliffe ‘in oynadığı film, Mike Newell tarafından yönetilmiş ve senaryosunu da J.K.Rowling’in aynı isimle kitabına bağlı kalarak Steve Koles yazmıştır. Yapımcısı David Heyman olan bu filmde Harry’nin en yakın arkadaşı Ron Weasley rolünde Rupert Grint, çalışkan ve hazır cevap büyücü Hermonie Granger rolünde ise Emma Watson vardır.


Serinin dördüncü filminde, Harry Potter’ın kabusları büyük bir önem kazanmaktadır. Sürekli olarak gelecekte olacak olan şeylerden haber veren kabuslar gören Harry, bunların çok da önemi olmadığını düşünerek büyük bir hata yapar. Aynı zamanda Hogwarts’ta yer alan bir turnuvada dünyanın dört bir yanından bir çok büyücülük okulu Hogwarts’a misafir olarak bir şampiyonluk için yarışacaktır. Hogwarts’ı kimin temsil edeceği konusunda Ateş Kadehi, içine atılan isimler arasından seçim yaparak bir karara varacaklardır ve gizemli bir şekilde, Harry ismini atmamasına rağmen Hogwarts’ı temsil etmek için o seçilir.


Bu durum, okulda büyük bir karışıklığa yol açar. Harry, Ron ve Hermonie üçlüsü neler olduğunu anlamaya çalışırken, okulun profesörleri de hem turnuvayı yürütmeye hem de öğrencilerini kollamaya çalışmaktadır. Turnuva süresince yaşanan büyük felaketler, çok kötü sonuçlara sebep olur ve Hogwarts bu durumdan nasıl toparlanacağını bilemez. Bütün okulun adı söylenmeyen karanlık bir büyücü tarafından tehlikelerle dolu bir plana alet edilmesi ile bütün öğrenciler ve profesörler bu durumla baş etmek için belli planlar yapmak zorundadır.


Oldukça ileri düzeyde efektlerin kullanıldığı bu film, çıktığı sene En İyi Sanat Yönetimi kategorisinde Akademi Ödüllerine aday gösterilmiştir. Aynı zamanda bir BAFTA ödülü de kazanan serinin dördüncü filmi, IMAX şeklinde yayınlanan serinin ikinci filmi olmuştur. Bu film, serinin bütün filmleri arasında karakterlerin hikayelerinin en çok övüldüğü film olmakla beraber, hayranlar ve eleştirmenler tarafından serinin en iyi filmi olarak adlandırılmıştır. İngiltere’de 6 Kasım 2005’te vizyona girerek seyircilerle buluşma fırsatı yakalayan film, serinin beşinci filmi olan Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı ile takip edilmiştir.


Harry Potter 4 izle

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

22 yorum