14,920 Görüntülenme
Hellboy 2: Altın Ordu
7.0 IMDB Puanı
10 1 7 1478

Hellboy 2: Altın Ordu

(Hellboy II: The Golden Army)
  • Yapım Yılı
  • Ülke , ,
  • Yapım Şirketi Universal Pictures, Dark Horse Entertainment
  • Film Süresi 120 dakika
Senaryo Guillermo del Toro, Guillermo del Toro, Mike Mignola, Mike Mignola
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 5 ödül & 33 adaylık.

Aslında bir çizgi romandan esinlenilmiş bir seri olan Hellboy serisinin; Yoğun istekler üzerine ve çizgi romanın yapımcısı olan Mike Mignola’nın da filmden oldukça memnun olmasının da etkisi olarak ikinicisi çekiliyor. Aynı zamanda bir yazar da olan Guillerme del Toro, filmin kurgu ve hikaye kısımlarının yazımı konusunda da rol oynamakta. Ve bu filmde de yönetmen olarak kendini göstermekte. Orjinal serinin çizgi romanlarını yazmakla kalmayan Mike Mignola, bu filmde bir yandan da senaristlik yaparak kendini göstermekte.


Film ve sinema sektöründe oldukça önemli bir role sahip olan IMDb platformundan ilk filminin 6.8’lik bir derece yapmasının ardından, 2. film olan bu yapım ise ilk filmi gerisinde bırakarak 7.0’lık bir skora imza atmayı başarıyor. Bu sefer yapımına 82.5 milyon ila 85 milyon arasında olduğu söylenen bir yapım bütçesi ayrılmış olan film, gişelerde bu bütçeyi katlamayı ve biraz da olsa üstüne çıkmayı başarıyor. Film, Hellboy karakterinin üzerine yapılmış olan oldukça kaliteli makyaj sebebiyle; En İyi Makyaj olarak Oscar ödülüne layık görülüyor. 168.3 Milyon dolarlık bir genişleme yapan film, Hellboy serisinin adını gururla taşımaya devam ediyor ve yapımcılarının yüzünü güldürüyor.


Oyuncu kadrosu ise kısmen de olsa aynı tutulmuş durumda. Dünyaca ünlü bir aktör olan Ron Perlman, Hellboy rolü ile bir kez daha kendini beyaz perdede sizlere gösteriyor. Liz Sherman karakteriyle ise Selma Blair kendini göstermekte. Johann Krauss olarak James Dodd’un oynadığı, Abe Sapien rolünde ise Doug Jones’un oynadığı görülmekte. Sırasıyla Prense Nuada ve Prenses Nuala karakterlerini ise; Luke Gross ve Anna Walton oynamakta.


Hellboy 2: Altın Ordu filminde göreceklerimiz ise gene oldukça aksiyonu bol sahnelerden oluşmakta. Efsanevi bir dünyada prens olan kötü karakter, Dünya’ya hükmetme amaçlarıyla ölümcül boyutlara ulaşabilen bir isyan başlatıyor. Artık insanoğlunun gölgesinde gizlenerek yaşamak istemeyen Prens Nuada, mahşerden gelme yaratıkların dünyada özgür bir biçimde dolaşabilmesini istiyor. 


Bunun için de bir orduya ihtiyaç duyan prens, isyan için Altın Ordu’yu kullanmak istiyor. Prens Nuada’yı durdurabilecek olan, dünya üzerinde yaşayan tek varlıklar ise Hellboy, pisokinetik kız arkadaşı Liz Sherman ve suda yaşamakta olan psişik güçlerin sahibi Abe Sapien. İblis Hellboy ve doğaüstü arkadaşları yola çıkarak, Altın Ordu’nun yerinin bulunmasına engel olmak zorunda kalıyorlar. Eğer bu görevlerinde başarısız olurlarsa, bu doğaüstü varlıklar yeryüzüne çıkacaklar ve insanlığın sonunu getireceklerdir.

Serinin diğer filmleri 2

Resimler 3

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın