1,125 Görüntülenme
Hesaplaşma
4.7 IMDB Puanı
10 1 5 157

Hesaplaşma

(The Reckoning)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Neil Marshall, Charlotte Kirk, Edward Evers-Swindell
Ödüller 42 ödül & 15 Adaylık.

Hem Türkçe dublajı hem de 4k film formatı bulunan The Reckoning filminde 1600’lü yıllarda tüm Avrupa’da olduğu gibi İngiltere’de de veba kol gezmektedir ve Leonora ve Joseph ikilisi de bu korkunç hastalığın getireceği sonuçları ödemek üzeredirler. Leonora ve Joseph çocukları ile birlikte fakir de olsa mutlu bir hayat yaşayan çifttir. Ancak bu mutlulukları Joseph’in aniden vebaya yakalanması ile alt üst olur. Joseph bu korkunç hastalığın pençesine düştüğünü anladığı an da hemen kendisini evlerinin bahçesinde bulunan bir ağaca asarak öldürür. Joseph karısına ya da çocuğuna bu laneti bulaştırmaktansa ölmeyi tercih etmiştir. Fakat bu tercihine rağmen karısını yaklaşan korkunç işkencelerden kurtaramayacaktır.


Kocasının ölümü ile çocuğu ile tek balına ortada kalan Leonora bu duruma hemen adapte olamaz ve kirasını geciktirir. Bunun üzerine ev sahibini kapısında bulan genç kadın ev sahibinin çirkin istekleri ile karşılaşır. Ancak Leonora bu çirkin isteklere boyun eğmez ve ne yapar eder kirasını tamamlar. Ama ev sahibi için önemli olan para değildir. Bu adam Leonora’yı uzun zamandır istemektedir ve kocası da öldüğüne göre ortada bir engel kalmamıştır. Ama ev sahibi kısa süre içinde Leonora’nın kendisinin olmayacağını anlar ve bu durumu hazmedemez. Bunun üzerine korkunç bir plan yapan ev sahibi Leonora’yı cadı olduğu iddiası ile bir cadı avcısına şikâyet eder. 


1600’lü yıllar, binlerce masum kadının cadı olarak suçlanıp inanılmaz işkencelere maruz kaldığı yıllardır ve özellikle de boyun eğmeyen kadınlar bu kaderle yüzleşmişlerdir. Leonora ise aynı kaderi yaşamak üzeredir. Leonora’yı dinlemeden alan ve onu bir hapishaneye kapatan cadı avcısı ona işkence etmeye başlar ve suçunu itiraf edip bir an önce ölmesini yani idam edilmesini salık verir. Ama Leonora o kadar aptal bir kadın değildir ve işkencelere ve aşağılanmalara rağmen asla suçunu itiraf etmeyecektir. Çünkü Leonora cadı olduğunu kabul ederse bu sefer hem idam edilecek hem de çocuğuna cadı bir anneye sahip olduğu için damga vurulacaktır. Leonora bu yüzden bir çare bulup hem hapishaneden kaçmalı hem de evladını korumalıdır. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın