75,773 Görüntülenme
Hobbit 1 Beklenmedik Yolculuk
7.8 IMDB Puanı
10 1 8 7472

Hobbit 1 Beklenmedik Yolculuk

(The Hobbit: An Unexpected Journey)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro, J.R.R. Tolkien
Ödüller 3 Oscar Adaylığı. Diğer 10 ödül & 72 adaylık.

Yüzüklerin Efendsi film serisinin devamı niteliğindeki Hobbit serisinin ilk filmi olan Hobbit:Beklenmedik Yolculuk’un ilk filmidir. Hobbit serisi J. R. R. Tolkien’in 1937 yılında çıkan Hobbit adlı kitabından esinlenilmiştir. Filmin yönetmenliğini başta Guillermo del Toro yapacak olsa da kendisi film çekimlerindeki belirsizlikten kaynaklı olarak filmin kadrosundan çıkmıştır. Bu yüzden filmin yönetmenliğini 1995, 2002, 2003, 2004 ve 2010 yıllarında Amerika Akademi ödüllerinde senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı filmler ile Oscar ödülüne 6 kez aday olmuş ve En iyi görsel, en iyi yönetmen ve en iyi ekrana uyarlama dallarında 3 Oscar ödülü almış, “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği”, “BadTaste” “ Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” “Yüzüklerin Efendisi: İki Kule” adlı filmleri ile tanınmış yönetmen Pete Jackson  yapmaktadır.


Filmin senaryosunu ise J. R. R. Tolkien’in aynı adlı kitabından esinlenerek 2004 Akademi Ödüllerinde en iyi görüntü, en iyi ekrana uyarlama ve en iyi film müziği dallarında 3 Oscar ödülü alan ve 2003 ve 2002 yıllarında Oscar ödülüne 3 kez aday olan 2004 yılında en iyi film müziği dalında Altın Küre Ödülü kazanan ve 2004 BAFTA ödülü sahibi Fran Walsh ve 2004 yılında Akademi Ödüllerinde en iyi ekrana uyarlanmış senaryo dalında Oscar ödülü alan Phippa Boyens kaleme almaktadır. Filmin baş rollerinde, Ken Scott, Graham McTavish, Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage , William Kircher ve James  Nesbitt bulunmaktadır.  J. R. R. Tolkien aslında Hobbit kitabını çocuk kitabı düzeyinde yazmıştır. Film 2013 yılında 3 Oscar ödülüne aday olmuştur.


Serinin ilk filmi Yüzüklerin Efendisi filminin geçtiği zamandan 60 yıl önceki bir zamanda geçiyor.  Filmde Bilbo adlı Hobbit köyünde sakin bir şekilde hayatını geçirirken Gandalf adlı büyücü tarafından bir maceraya davet ediliyor. Bilbo Baggins ve beraberinde 13 cüce Ejderha Smaug’un onlardan çaldığı hazineyi geri almaya giderler fakat bu yolculuk bir hatta 14 hobbit için de oldukça tehlikelidir. Warglarla  ve orklarla ve şekil değiştiren büyücülerle dolu yolda Gollum adında bir yaratıkla tanışan Bilbo tahmin bile edemeyeceği bir şey keşfeder. Gollum’un “Kıymetlim” adını verdiği bir yüzük keşfeden Bilbo yüzüğün güçleri ve bir laneti olduğunu da keşfedecektir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

18 yorum