173 Görüntülenme
İlk Kar
6.8 IMDB Puanı
10 1 7 12143

İlk Kar

(First Snowfall)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 104 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Andrea Segre, Marco Pettenello
Ödüller 4 ödül & 3 Adaylık.

2013 yapımı bir film olan First Snowfall, bir süre önce babasını kaybeden Michele’in hayatını konu alıyor. Henüz 11 yaşında bir çocuk olan Michele, büyükbabası ve annesi ile birlikte Trento’un kuzeyinde küçük bir kasabada yaşamaktadır. Bu soğuk ve karlı dağlarda yaşayan küçük çocuk, bir süre önce babasını kaybetmiş ve zorlu bir sürecin içerisine girmiştir. Ancak günün birinde Afrika’dan buraya gelen, Dani isimli bir mülteciyle tanıştığında; bu benzersiz arkadaşlığın yaralarını sarabileceğini düşünür. Yönetmenlik koltuğunda Andrea Segre’in oturduğu bu yapımın senaryo kısmında ise Andrea Segre ve Marco Pettenello bulunuyor. İtalya yapımı olan ve eleştirmenler tarafından son derece başarılı notlar alan bu keyifli 4k formatlı film, dram türünde sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. IMDB puanı da 6.8 gibi gayet başarılı olan filmde, Matteo Marchel, Jean-Christophe Folly, Anita Caprioli, Giuseppe Battiston, Peter Mitterrutzner ve Paolo Pierobon gibi oyuncular yer alıyor.


İtalya’nın uzak bir kesiminde bulunan Trento şehri, fazlasıyla soğuk bir bölgedir. Bu şehrin kuzeydoğusunda yaşayan bir çocuk olan Michele ise kısa süre önce babasını kaybetmiş ve küçük yaşı nedeniyle babasının yokluğuna alışmakta fazlasıyla zorlanmaktadır. Aynı zamanda Michele’in yaşadığı bu soğuk bölge, her ne kadar onlara uygun olmasa da; Afrika’dan gelen bazı mültecilerin yaşadığı bir yerdir. Bu mültecilerden biri olan Dani ise küçük kızı Fatou ile birlikte her ne kadar istemese de buraya gelen ve burada yaşama tutunmaya çalışan Libyalı bir adamdır.


Michele’in annesi Elisa ise bir süre önce dul kaldığı için hayatını devam ettirebilmek adına kendisine bazı uğraşlar arayan ve kasabadaki mülteci evinde gönüllü olarak çalışan bir kadındır. Dani’nin yardım aldığı bu mülteci evlerinden birinde çalışan Elisa, farkında olmasa da son derece sıradışı bir arkadaşlığa sebep olacaktır. Çünkü Michele, bu evlerden birinde tesadüfen de olsa Dani ile karşılaşacak ve evinden kilometrelerce uzakta olan bu adamla her geçen gün daha da yakınlaşacaktır.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın