6,616 Görüntülenme
Kadın – Woman
7.5 IMDB Puanı
10 1 8 612

Kadın – Woman

Kategori
Senaryo Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova

Uluslararası bir proje olan Woman, 50 civarı ülkedeki 2000 kadına ses veren bir projedir. Çok sayıda ülkeyi ve de kadını içermesine rağmen, film samimi havasından bir şey kaybetmeyerek insanlığın yarısını oluşturan kadınlar için sıcak bir portre çiziyor. Dünyanın üzerindeki çoğu yerde, kadınların karşılaştıkları ve yaşamak zorunda oldukları haksızlıklar ile kötü olaylara ışık tutan film, belgesel kategorisinde bir film olarak karşımıza çıkıyor.


Bu film, kadınların karşılaştıkları zorlukları göstermek için bir fırsat olsa da, filmin asıl yapmak istediği kadınların iç dünyasındaki güçlerini göstermek. Kadınların dünyayı değiştirmedeki kapasitesinin altını çizen film, karşılaştıkları bir çok zorluğa rağmen ayakta durmayı başarmış ve pek çok başarıya imza atmış kadınların hikayelerini derinlemesine anlatıyor. Kadınların seslerinin daha çok duyurulmaya çalıştığı bu yeni çağda, filmin amacı sadece kadın haklarından bahsetmek ya da kadınların her gün karşılaştığı problemlere odaklanarak onların altını çizmek değil, aynı zamanda da bu büyük problemler için çözümler bulmak ve iki cinsiyet arasında yıllardır süregelen çatışmalar için bir orta yol bulmak.


Film, büyük bir proje olarak anılıyor ve proje de annelik, eğitim, evlilik ve de finansal bağımsızlık konularına değinirken,  aynı zamanda da menstural döngü ve kadınların cinsel hayatını da anlatmaya çalışıyor. Pek çok festivalde gösterilen bu film, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olmak üzere bir çok dilde de gösterime girdi. Orijinal olarak bir Fransız projesi olan film, bünyesinde  Norma Bastidas, Gabriela Melgoza ve de Shantel Nasir gibi oyuncuları barındırıyor.


Dünyayı değiştirmek için kadınlara bir ses veren bu film projesi, dünyayı kadınların gözünden görmeyi amaçlayan bir belgesel. Kadın doğasına daha yakından bakarak onu tanıtmak isteyen bir film projesinde, bir kadının küçük bir kız çocuğu olmaktan, seksen yaşındaki bir büyük anne haline gelmesine kadar olan uzun süreli süreci ve hayatta karşılaştığı sınavlar anlatılıyor. Kadınların en büyük hayalleri, en çok korktuğu şeyler, en derin yaraları ve bu hayatta görmek istedikleri şeyler nedir sorularından yola çıkarak hazırlanmış olan bu film, hala bir çok festivalde ödül almak için yarışıyor.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın