23,696 Görüntülenme
Kara Panter – Black Panther
7.3 IMDB Puanı
10 1 8 2340

Kara Panter – Black Panther

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Walt Disney Pictures
  • Film Süresi 134 dakika
Yönetmen
Senaryo Ryan Coogler, Joe Robert Cole, Stan Lee, Jack Kirby
Ödüller 3 Oscar Kazandı. Diğer 110 ödül & 268 adaylık.

Ryan Coogler’ın yönetmenliğini yaptığı Black Panther (Kara Panter), 16 Şubat 2018 tarihinde gösterime girmiştir. Amerikan yapımı bir süper kahraman filmi olan Black Panther, Marvel Sinematik Evreni’nin on sekizinci filmi olarak burada yerini almıştır. Stan Lee ve Jack Kirby’nin ortaklığında ortaya çıkarılan karakter bir Marvel Comics karakteridir. 


Geniş oyuncu kadrosunda ünlü isimlere yer veren filmin başrolünde Chadwick Boseman oynamaktadır. Filmde aynı zamanda Michael B. Jordan, Martin Freeman, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Andy Serkis, Daniel Kaluuya, Forest Whitaker ve Angela Bassett gibi ünlü isimler de yer almaktadır. 


Babasının ölümünün ardından tahta çıkması gereken T'Challa’nın, Wakanda’ya dönmesiyle karşılaştıklarını anlatan filmin imdb puanı 7.3’tür. En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Film Müziği ve En İyi Yapım Tasarımı dallarında Oscar alan Black Panther, En İyi Film, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu dallarında da Oscar’a aday gösterilmiştir. 


Yüzyıllar önce Afrika kıtasına düşmüş olan evrenin en güçlü maddesine sahip bir göktaşı, düştüğü bölgeyi ciddi bir şekilde değiştirmiştir. Yıllar sonra bu bölgeye yerleşen kabileler arasında sürekli tartışmalar olmuştur. Kabileler arasındaki anlaşmazlık devam ederken, aralarındaki bir savaşçı şaman, Bast adında bir Tanrıçanın yol göstermesiyle bir bitkiyle tanışır. Bu bitki, insanüstü bir güç, süper bir hız ve içgüdüye sahip olmasına sebep olur. Böylelikle savaşçı şaman, kral oldu ve Jabari kabilesi hariç tüm kabileler onun yönetimi altında yaşamaya razı geldi. 


Babası öldükten sonra tahta geçen T’Challa ise artık yeni Kara Panter olmuştur. Yıllardır değerlerini ve güçlerini dünyadan gizlemek için çabalayan Wakanda’nın yeri dış dünyadan insanlar tarafından bulunmak üzeredir. Bu sırada dış dünyada vibranyumun peşinde olan bazı hırsız çeteler de Wakanda’da vibranyum olduğunu öğrenmişlerdir.  Erik adında birisi, daha önceden bir hesabı olduğundan intikam için Wakanda’ya gelip burada yaşamaya başlamıştır ve Wakanda’nın vibranyum kaynaklarının dünyaya bildirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Kral T’Challa ile arasında çıkan bir kavga sonucu onu nehirden aşağı atan Erik, kralın öldüğünü iddia ederek Wakanda’nın kralı olur. Bir devrim yaparak dünyayı yönetme amacı olan Erik’i, öldü sanılan Kara Panter yani T’Challa alt edecek ve yeniden tahta geçecektir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

5 yorum