648 Görüntülenme
Kazı
7.1 IMDB Puanı
10 1 8 56584

Kazı

(The Dig)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Moira Buffini, John Preston
Ödüller 2 ödül & 10 Adaylık. total

Sitemizde 4k film formatıyla sizlere özel olarak hazır ettiğimiz The Dig filmi, Edith isimli zengin bir dul kadının, tarihe olan ilgisi nedeni ile kendi arazisinde bir kazı çalışması başlatması ardına yaşanan olayları ele almaktadır. Edith bu kazıyı başlattığı zaman ne bulunacaklarının, ne de ülkesi için tarihi değiştirecek bir iş yaptığının farkında değildi.


Tarihin en büyük ikinci savaşı yaklaşmaya başlamıştı ve bu sırada da zengin ve akıllı dul Edith kendine ait olan arazide bir arkeolojik çalışma yapılmasını istemişti. Edith bu kazı çalışmasında öncülük etmesi için Basil ismindeki bir arkeolog ile anlaşma yaptı ama Edith kazıya başlandığında bile halen nelerin ortaya çıkacağından emin değildi.  


Edith başta kendi arazisinde bazı mezar höyükleri olduğunu fark etmişti ve bu höyüklerin araştırılması gerektiğine karar verdi. Edith bu höyüklerin çok yeni olmadığını ve oldukça eski bir tarihe ait olduklarını söylemiştir. Arkeolog başta onu pek ciddiye almasa da araştırmaları derinleştikçe Edith’in de söylediği sözlerde gerçek payı olduğunu kabul eder. Kazı çalışmaları ilerledikçe bu mezar höyüklerinin aslında Anglo Sakson mezarları olduğu da ortaya çıkar. Ve asıl film o noktadan sonra başlar. Çünkü bu mezarlar ile birlikte birçok gerçek de gün yüzüne çıkmaya başlamıştır ve tarihin gizlediği birçok vahşet ve sır da, bir bir kendini ifşa etmeye başlamıştır.


Basit bir merak çalışması olarak başlayan bu arkeolojik kazı Sutton Hoo bölgesinde yankı yapmaya başlar ve herkes neler olup bittiğini öğrenmek ister. Fakat bu kazı çalışması herkes tarafından desteklenmemektedir ve tarihin örttüğü bazı korkunç sırlar bazı kişiler için sadece bir sır olarak kalmalıdır!


Şimdiden iki film ödülünü alan ve 10 film ödülüne de adaylığını koyan ve Türkçe dublajlı ismi Kazı olan yapımda Simon Stone filmin yönetmenliğini üstlenirken, John Preston’ın ünlü romanından senaryoya uyarlamasını da Moira Buffini yapmıştır. 1938 yılına damga vuran arkeolojik çalışmanın arka perdesinde neler olduğunu anlatan yapımda Lily Kames, Ralph Fiennes ve Carey Mulligan isimleri de filmdeki karakterlere hayat veren simalardır.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın