741 Görüntülenme
Merhamet ve Metanet
5.1 IMDB Puanı
10 1 6 69641

Merhamet ve Metanet

(Grace and Grit)
Senaryo Sebastian Siegel, Ken Wilber

2021 yılında vizyona giren 4k formatındaki Grace and Grit isimli yapım bir Amerikan biyografi drama aşk filmidir. Filmin yönetmen koltuğundan Sebastian Siegel yer almıştır. Senaryosu ise Ken Wilber eşliğinde Sebastian Siegel tarafından kaleme alınmıştır. Filmin başrolleri Mena Suvari ve Stuart Townsend isimli oyunculardan oluşmaktadır. Biyografi niteliğinde olan ve gerçek bir hayat hikayesini anlatan filmde iki çiftin kansere karşı verdikleri mücadele anlatılır.


1983 yılının, Ağustos ayında, Treya Killam isimli bir kadın, California Teknoloji Enstitüsünde psikoloji okuduğu esnada Ken Wilber isimli bir adam ile tanışır. Treya öğrenci olarak kaydolduğunda Ken okulda hali hazırda bir araştırma görevlisiydi. İkisinin ortak arkadaşı olan Roger’ın evinde muhabbet kurmalarıyla aralarındaki bağ daha da güçlenir. Aradan geçen dört ay sonra çift evlenmeye ve birlikte yeni bir hayata başlamaya karar verir.


Ancak evliliklerinden on gün sonra Treya’ya seviye iki göğüs kanseri teşhisi konulur. Doktorlar Treya’nın sağ göğsünde bir kitle bulur. Birlikte oldukça zor bir döneme giren çift, balayını hastanede kutlar. Treya’nın ilk tümörü cesaret ve sabır ile yenilir. Ama Treya’nın durumu iyileşmek yerine başka bir tümörün daha meydana gelmesiyle daha da kötüye gider. Bu durum Treya’nın benliğini ele geçirir ve bütün yaşama isteğini yok eder. 


Treya’nın kanseri ilerleyerek vücudunun başka bölgelerine yayılmaya devam eder ve kanser eninde sonunda beynine ve ciğerlerine yayılır. Tümörün beyninde ortaya çıkmasıyla Treya’nın beyninin yer değiştirmesiyle doktoru kemoterapinin artık kaçınılmaz olduğunu kesin olarak söyler.


Treya, ölmekten değil acı çekerek ölmekten korktuğundan dolayı kemoterapi istemediğini bir kez daha yineler. Ancak bununla birlikte tümörlerinin kendisine çok acı verdiğini de ekler. Doktoru sonunda Treya’yı ikna etmeyi başarır ve bu acılarını dindirmenin mümkün olduğunu söyler. Doktor, Treya’ya bir yatıştırıcı vererek ölümünün acısız olmasını sağlar. 


İlerleyen dakikalarda Ken yavaş yavaş Treya’nın hayatında olmadığı bir yaşama geçiş yapmaya çalışır. Treya’yı unutamaz ve ona dair olan anılarını, Treya’dan geriye kalan eşyalarını yaşatmaya devam eder. Nihayetinde Ken, yaşadığı bu acıklı hikayeyi romana dönüştürür.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın