1,023 Görüntülenme
Münih: Savaş Yaklaşıyor
6.7 IMDB Puanı
10 1 7 96493

Münih: Savaş Yaklaşıyor

(Munich: The Edge of War)
Senaryo Robert Harris, Ben Power

Münih: Savaş Yaklaşıyor  adıyla dublajlı halde izleyeceğiniz yapımda, İngiltere başbakanı Arthur Neville Chamberlain, 1938 yılında yaklaşan felaketi görmüş ve Hitler ile aralarında savaşa engel olabilecek son adımı da atmaya karar vermiştir. Arthur Neville Chamberlain kesinlikle Nazi Ordusu ile savaşa girmek istememektedir ve halkını da bu savaştan uzak tutmak için son bir şansı kalmıştır. Bu şans ise politikacılarından Hugh Legat’ı hemen Münih’e yollamak ve orada Paul von Hartmann ile birlikte bir antlaşmaya varmasını sağlamaktır. Arthur Neville Chamberlain bu antlaşma sayesinde savaştan uzak durmayı beklerken, aslında her şey tam tersine işleyecek ve Münih Anlaşması adı verilecek olan bu antlaşma ise İngiltere’yi savaşa sürükleyecektir. 


Hugh Legat, başbakan Arthur Neville Chamberlain’in emri ile Paul von Hartmann ile birlikte bir antlaşmaya varmak için Münih’de buluşur. Birbirlerini yıllardır tanıyan ve dost olan bu iki isim de savaşı istememektedir ve antlaşmaya varmaya hazırlardır. Fakat bu durumları Hitler’in onlar için hazırladıkları oyunlar olmayacağı anlamına gelmez ve iki dost bir an da kendilerini korkunç bir oyunun merkezinde bulurlar. İkili her ne kadar savaş istemeseler de bu oyunların sonunda varılan antlaşma ve beraberinde getirdiği oyun yüzünden İngiltere kendisini savaşın ortasında bulacaktır. Çünkü bu antlaşma gereği İngiltere’ye ait olan Südet bölgesi Alman sömürgesine geçmiştir ve Münih’e zarar görmeden savaştan kendisini uzak tutmak için diplomat gönderen İngiltere, henüz savaşa bile girmeden topraklarını kaybetmiştir. 


Asıl adı Munich: The Edge of War olan 4k formatındaki yapım aslında Robert Harris’in yazmış olduğu tarihi veriler içeren bir romandır. Ancak Ben Power bu romanı sinema için senaryolaştırmış ve Christian Schwochow’da filmin çekimlerini yönetmiştir. Jannis Niewöhner, George MacKay ve Jeremy Irons isimleri ise filmdeki karakterlere hayat veren oyuncular olarak başrol oyuncu kadrosunda bulunan isimlerdir. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın