179 Görüntülenme
Mussolini’nin Hazinesi
6.1 IMDB Puanı
10 1 7 10367

Mussolini’nin Hazinesi

(Robbing Mussolini)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Renato De Maria

İlginç senaryosunun yanısıra 90 dakikalık süresi boyunca aksiyonu ve heyecanı bir an olsun azalmayan Robbing Mussolini isimli bu yapım, II. Dünya Savaşı bitmek üzereyken bir grup İtalyan direnişçinin yaptığı sıradışı bir planı sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Mussolini’in kendilerine ve tüm halka çektirdiği eziyetler nedeniyle ondan kendi yöntemleriyle intikam almayı planlayan bu haydutlar, son derece sıradışı bir soygun planı yapmaya karar verir. Faşist liderin Milano’daki karargahında oldukça değerli bir hazine sakladığı dedikodularıyla birlikte bu hazineyi çalabilmek için bir soygun girişimi yapmaya karar veren grup için bu plan, pek de bekledikleri gibi gitmeyecektir. Yüksek temposunun yanısıra birçok sahnede de kahkahalara boğulacağınız bu yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini Renato De Maria üstleniyor. İlk olarak 11 Ekim 2022 tarihinde sinemaseverlerin karşısına çıkan 4k film, IMDB’den de 5.6 puan alıyor. Aksiyon, komedi, dram, tarih ve suç türlerinde olan yapımın oyuncu kadrosunda da Giorgio Antonini, Enrico Bergamasco, Giovanni James Bertoia, Maccio Capatonda, Pietro Castellitto, Eugenio di Fraia ve Matilda de Angelis gibi isimler yer alıyor.


Her ülkede olduğu gibi İtalya’da da, II. Dünya Savaşı’nın son zamanları oldukça problemli geçmektedir. Bir yandan tüm dünyayı zorlayan bürokrasiler, bir yandan halkın yaşadığı sorunlar; bu süreçte herkesi imkansızlıklar içerisinde bırakmıştır. Yaşanan bu acımasız olayların kendilerinde yarattıkları yıkıcı etkinin kolay kolay düzelmeyeceğinin farkında olan İtalyan halkı için bu savaşın tek bir sorumlusu vardır. Faşist liderleri Benito Mussolini.


Her ne kadar tüm halk Mussolini’nin diktatörlüğünden nefret ediyor olsa da bazılarının nefreti, hepsinden çok daha fazladır. Hatta, Mussolini’yi soymaya çalışacak kadar fazla. Kısa süre önce kulaklarına gelen bir duyumun ardından Mussolini’nin Milano’daki karargahında bir hazinenin varlığından haberdar olan bir grup direnişçi, Mussolini’nin kendilerine yaşattıklarının bedelini ödetebilmenin en mantıklı yolunun bu olduğuna karar verir. Bunun ardından bir soygun planı yapan ekibin artık tek bir hedefi vardır. Hazineyi çalmak.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın