1,942 Görüntülenme
Hold Your Breath: The Ice Dive
6.6 IMDB Puanı
10 1 7 188

Hold Your Breath: The Ice Dive

  • Yapım Yılı
  • Ülke United Kingdom
  • Film Süresi 40 dakika
Kategori
Yönetmen Ian Derry
Oyuncular Jean-Charles Granjon,Maria Hellinger,Antero Joki

2022 yapımı bu belgeselde Johanna Nordblad, buz dalışı dünya rekorunu kırmak için elinden geleni yapıyor. Yetenekli sporcu yıllardır buz altında olsa da artık her şey çok daha farklı. 2022 yapımı Hold Your Breath: The Ice Dive (Nefesini Tut: Buz Dalışı) 4k formatındaki bir belgesel ve spor kısa filmidir.


Netflix tarafından bütün dünyaya dağıtılan Hold Your Breath: The Ice Dive (Nefesini Tut: Buz Dalışı) belgeselinde Johanna Nordblad’ın buz dalışı dünya rekorunu kırma çabalarını izliyoruz. Ian Dery isimli yönetmenin yönettiği Hold Your Breath: The Ice Dive, Fin sporcu Johanna Nordblad’ın buz dalışı Dünya rekorunu kırmak için gösterdiği çabaları anlatıyor. Yıllardır su sporlarıyla ilgili olan, buz dalışında çeşitli başarılar imza atan Johanna Nordblad, Fin bir buz dalgıcı, tasarımcı ve serbest dalışçıdır. Yıllar boyunca serbest dalış ve yüzme sporlarında boy gösteren Johanna Nordblad, 2010 yılında alan değiştirerek bisikletçilik sporuna adım atıyor. Çok geçmeden, Fin sporcu, bacağını kırıyor. Talihsiz ve basit bir kaza, yıllardır atletik performansını giderek artıran bu sporcunun bir anda sessizliğe çekilmesine yol açıyor.


2013 yılında, sporcunun doktoru, ayağının daha hızlı iyileşebilmesi için buz tedavisi almasını öneriyor. Bunun üzerine Johanna Nordblad buz dalışı yapmaya başlıyor. Johanna Nordblad bu konuda kendisine oldukça güvense de buz tutmuş bir göl üzerinde açılmış bir delikten öbür deliğe hiçbir acil yardım çıkışı olmadan yüzmek, sterilize edilmiş ve sağlık görevlileri ile donatılmış bir havuzda yüzmekten oldukça farklı. 


Bütün bu zorluklara rağmen Johanna Nordblad, 2013 yılında buz dalışı Guiness rekorunu kırmayı başarıyor. Artık bu konuda en iyisi olan Johanna Nordblad, 2022 yapımı bu belgeselde de buz dalışı rekorunu tekrar eline almak için çalışmalara başlıyor. 


Belgeselin senaryo kısmında Elina Manninen ve belgeselin ana konusu olan sporcu Johanna Nordblad yer alıyor. Belgeselin müziklerini Galya Bisengalieva isimli sanatçı üstleniyor. Etkileyici belgeselin ses kısmında ise Paul Darling isimli editör yer alıyor. Kurgusunu Julian Quantrill’in üstlendiği Hold Your Breath: The Ice Dive belgeselinin ses miksajında da Robert Ames, Ben Corrigan ve Shovon Jaman yer alır. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın