36,798 Görüntülenme
Ölüm Yarışı 1
6.4 IMDB Puanı
10 1 7 3668

Ölüm Yarışı 1

(Death Race)
Kategori
Senaryo Paul W.S. Anderson, Paul W.S. Anderson, Robert Thom, Charles B. Griffith, Ib Melchior
Ödüller 1 ödül & 5 Adaylık.

Yarış filmi serisinin ilk filmi olan Ölüm Yarışı ülkemizde 2008 yılında gösterime girmiştir. Filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Paul W. S. Anderson yapmıştır. Filmin senaryosu Robert Thom ve Melchior’un, Death Race 2000 (1975) filminden esinlenmiştir.


2008'den itibaren dört yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi felakete sürüklenmiştir ve işsizlik ve suç artmıştır. Ayrıca özel şirketler ülke çapında çoğu hapishaneyi kâr için yönetmektedir. Film, internette popüler bir ödeme sitesi aracılığıyla dünyaya "Ölüm Yarışı" adlı müsabakayı yayınlayan Terminal Adası Hapishanesine odaklanıyor. Ölüm Yarışı sadece bitiş çizgisine giden bir yarış değil, aynı zamanda insanları birbirine düşüren bir savaştır.


Film, makineli tüfek Joe (Tyrese Gibson) ile bir kadın yardımcı pilot eşliğinde Frankenstein (David Carradine) olarak bilinen ünlü bir maskeli sürücü arasında sona yaklaşan bir yarışı göstererek başlıyor. Frank'in savunma sistemleri başarısız olur ve Joe kendi yardımcı pilotunu fırlatıp, Frank'in arabasını tahrip eder, muhtemelen Frankenstein'ı kritik bir şekilde yaralanmıştır ya da ölmüştür.


Jensen Ames (Jason Statham), çalıştığı çelik fabrikasının kapanmasıyla aynı gün karısının öldürülmesiyle suçlanıyor; katil, aslında, Ames ayrılırken eli ile ateş eder gibi yapan maskeli bir davetsiz misafirdir. Ames, sadist hapishane müdürü Hennessey (Joan Allen) tarafından Frankenstein'ın, Ford Mustang'inin yeni sürücüsü olmaya zorlandığı hapishaneye gönderilir. Ames'e, koruyucu bakıma bırakılan bebeğini bildiğini ve beş Ölüm Yarışı kazandığında mahkûmların serbest bırakılacağını, ancak öldüğünde 4 galibiyet alan efsanevi Frankenstein'ın maskesini alacağını söyler ve sadece bir yarış kazanması gerekecektir. Yarışlar üç aşamaya ayrılmıştır: Aşama 1 ve 2, sürücünün hayatta kalması gereken yarışlardır ve Aşama 3, özgürlüğün artması için yarışı kazanmanız gerekir.


1. Aşama Yarışından hemen önce Ames, Frankenstein'ın önceki yardımcı pilotu olan Elizabeth Case (Natalie Martinez) ile tanıştırılır. Yarış sırasında Ames, başka bir sürücü olan Pachenko'nun karısını öldüren davetsiz misafirle aynı el hareketini yaptığını görür. 1. Aşama sırasında üç sürücü ölür: Siad, Grimm ve Travis Colt. Ames, Makineli Tüfek Joe'dan sert bir darbe aldıktan sonra sonuncu olarak bitirir. Ames, Frankenstein efsanesini yalnızca Hennessey'in kişisel çıkarları için hayatta tutma planının parçası olduğunu öğrenir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

4 yorum