Oyuncu

Elijah Wood

Elijah Wood, 28 Ocak 1981’de ABD, Iowa, Cedar Rapids’de Warren ve Debra Wood’un oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi bir şarküteri işletiyordu. Ailenin ikinci çocuğu olan Elijah’ın iki kardeşi vardır.

Küçük yaşlardan itibaren, ebeveynlerini büyüyüp bir oyuncu olacağına inandıran işaretler gösterdi. Yedi yaşında modellik yapmaya başladı ve müzikal yeteneklerini geliştirmek için piyano dersleri aldı.

İlkokul yıllarında ‘The Sound of Music’ te göründü ve ‘The Wonderful Wizard of Oz’da başrol karakterini oynadı. Hatta ‘See How They Run’ yapımında koro üyesi olarak görev yaptı. ‘

KARİYERİ

Yeteneğinden ve oyunculuk yeteneklerinden etkilenen ailesi, şehrin ona daha iyi fırsatlar sağlayacağını umarak evlerini Los Angeles’a taşıdı. “Uluslararası Modellik ve Yetenek Derneği” yıllık kongresine kaydoldu.

1989’da, model olarak ilk büyük çıkışını, Paula Abdul’un, ‘Forever Your Girl’ adlı müzik videosunda rol aldığında yaptı. Bunu kısa bir süre sonra, ‘Child in the Night’ adlı TV filmindeki ilk rolü ve Geleceğe Dönüş 2” filmindeki küçük rolü takip etti.

İlk büyük film rolü, Aidan Quinn’in karakterinin oğlunu canlandırdığı “Avalon’daki rolü ile 1990’da geldi. Film büyük beğeni topladı ve muhteşem performansı da beğenilmişti. Film, dört “Akademi Ödülü” adaylığı elde etti.

“Avalon” büyük beğeni topladı ve onu en çok aranan çocuk oyunculardan biri yaptı. Cennet filminde yabancılaşmış bir çifti birleştiren genç bir çocuk karakterini canlandırdı. Bu başarılarını “Forever Young” ve “Radio Flyer” da rol alarak pekiştirdi.

Performansı ve becerilerini geliştirme isteği, “The Adventures of Huck Finn”, ”İyi Evlat”, “Savaş” ve “North” gibi filmlerde rol almasına yardımcı oldu. “North”filminde ortaya koyduğu performansı eleştirel beğeni topladı.

Çok yönlülüğü ve yeteneği sayesinde, çocuk oyuncudan ana akım başrol oyuncusuna yumuşak bir geçiş yaptı. Oliver Twist, TheIce Storm, Deep Impact, Black and White ve Chain of Fools ile The Faculty gibi çeşitli filmlerde önemli roller oynadı.

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

Peter Jackson’ın yönettiği JRR Tolkien’in, ‘Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği’ romanından uyarladığı filmde Frodo Baggins’in başrolünü aldığında popülaritesi arttı.Üçlemenin diğer iki filmindeki rolünü yeniden canlandırmaya devam etti: ‘Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü. Yüzüklerin Efendisi serisi Hollywood tarihinin en başarılı film serilerinden biri olma yolunda ilerledi.

Bu sırada, üçleme üzerinde çalışırken, “Parmak Çocuk ile Parmak Kız”ın animasyon sürümünde “Parmak Çocuk”u seslendirdi. Bunların dışında, “All I Want” adlı yapımda da rol aldı.

Üçlemenin astronomik başarısının arkasına takılarak, birkaç başka projeye imza attı ve “Sil Baştan”, “Günah Şehri”, “Everything Is Illuminated” ve “Yeşil Sokak Holiganları” gibi filmlerde etkileyici performanslar sergilemeye devam etti. Bu filmler hem eleştirel hem de ticari olarak çok beğeni topladı.

Onları “Bobby” ve “Day Zero” takip etti. Hatta ‘En İyi Animasyon’ dalında ‘Akademi Ödülü’ ve ‘BAFTA’ kazanan animasyon filmi “Neşeli Ayaklar’da “Mumble” karakterini seslendirdi. Uzun metrajlı animasyon filmin “9” filminde başkarakteri seslendirdi.

Filmlerde yer almanın yanı sıra, dizilerde de yer aldı; FX dizisi “Wilfred” deki “Ryan Newman” rolü, ona büyük beğeni topladı. Hatta Beastie Boys’un müzik videosu “Make Some Noise”da, Seth Rogen ve Danny McBride ile birlikte rol aldı.

Müzikle ilgilenen aktör kendi plak şirketi “Simian Records”un kurulmasıyla müzik endüstrisine de girdi. Şirket altında kayıt yapan ilk grup ”New Magnetic Wonder” albümüyle ortaya çıkan “The Apples in Stereo”ydu. Oyuncunun 28 ödülü ve 47 ödül adaylığı bulunmaktadır.