13,108 Görüntülenme
Prometheus
7.0 IMDB Puanı
10 1 7 1287

Prometheus

  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Scott Free Productions, Brandywine Productions
  • Film Süresi 124 dakika
Yönetmen
Senaryo Jon Spaihts, Damon Lindelof, Dan O'Bannon, Ronald Shusett
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 6 ödül & 46 adaylık.
Başarılı arkeolog Doktor Elizabeth Shaw ve ortağı Charlie Holloway, on yedi kişilik mürettebatla birlikte zayıf bir ipucunu takip ederek, oldukça hevesli bir şekilde, derin bir uzay araştırmasına atılır. Çıktıkları yolculukta, “mühendisler” olarak bilinen dünya dışı yaşamlarını incelemek ve öğrenmek adına 2093 yılında, öte uydu LV-233’e seyahat eden ekibin uzay araştırma gemisine ayak basarlar. Ancak ekibini orada, mağara gibi karanlık odalardan oluşan gizemli, karmaşık bir yapının ve karmaşık bir yeraltı tünel sisteminin içinde daha fazla muamma bekliyor. Şimdiyse, korkunç bir keşif, sadece bir uzay görevinin sonucunu değil aynı zamanda tüm insanoğlunun geleceğini de tehdit ediyor. Dünya, insan varoluşunun temel sorularının cevaplarına hazır mı?

Prometheus filmi, 4 kez Oscar ödülüne aday gösterilen ve bunun yanında 44 farklı dalda ödül alıp, 94 de farklı dalda ödül adaylığının sahibi, Marslı ve Blade Runner gibi oldukça başarılı ve tanınan filmlerden bildiğimiz Ridley Scott ismi tarafından yönetiliyor.

2012 yılında vizyonlardaki yerini alan Prometheus filminin kurgu hikayesi ise Doktor Strange ve Uzay Yolcuları isimli başarılı yapımlarında senaryo ekibinde ismine rastlanan, 4 ödül adaylığı bulunan Jon Spaihts ve dünyaca ünlü Lost dizisinin de yazarlığını yapmış olan, 3 kez Primetime Emmy ödülüne layık görülen, 14 farklı dalda ödülün ve 49 ödül adaylığının sahibi Damon Lindelof tarafından yazılmıştır.

İnsanlığın geleceğiyle ilgili oldukça önemli ve fantastik bir görev içeren filmin oyuncu kadrosunda ise daha önce 1 kez BAFTA Film Ödüllerinde ödüllendirilen, 13 farklı dalda ödül alan ve 18 ödülün de adaylığının sahibi olan Noomi Rapace, 7 farklı ödüle aday gösterilen Logan Marsahll-Green ve 2 kez Oscar’a aday gösterilen, 78 farklı dalda ödül ve 143 ödül adaylığı bulunan başarılı oyuncu Michael Fassbender isimleri rol alıyor.

130 milyon dolarlık devasa bir bütçe ile çekimleri ve prodüksiyonu tamamlanan film, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 126 milyon 477 bin dolarlık hasılat yapmış ve tüm dünya genelinde 403 milyon 354 bin dolarlık büyük bir hasılat ile büyük bir başarı yakalamıştır. Aynı zamanda 2013 yılında Oscar ödülleri kapsamında görsel efektler kategorisine de aday gösterilmiştir.

Resimler 7

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

3 yorum