1,560 Görüntülenme
Sevgili Yoldaşlar
7.3 IMDB Puanı
10 1 8 153

Sevgili Yoldaşlar

(Dear Comrades!)
Kategori
Senaryo Elena Kiseleva, Andrey Konchalovskiy
Ödüller 1 BAFTA Film Award14 wins & 37 nominations total.Nominated for 1 BAFTA Film Award14 ödül & 37 Adaylık. total

Dear Comrades! İsimli 4k ve dublajlı filmde, koyu ve inatçı bir komünist olan Lyudmila, ülkede artan gıda fiyatlarına karşı başlayan protestolara katılır. Hükümetten beklenmedik derecede şiddetli tepkiler alınınca, herkes şaşır. Sokağa çıkma yasağı başlar ve cesetler gizlice gömülmeye götürülür. Bu sırada Lyudmila, kızının kaybolduğunu fark eder.


1962 yılında Sovyetler Birliğinde siyasi atmosfer oldukça baskıcıdır. Her gelen lider, bir önceki liderin yaptıklarını suçlamakta, ülkeye yeni bir ivme kazandırmaya çalışmaktadır. Bu sırada değişen yasalara ve atmosfere karşı çıkan birçok protestocu bulunmaktadır. Sovyetler Birliğinde birçok şey ters giderken, hükümet, bardağı taşıracak son damla niteliğinde bir hamle yapar. Sovyetler Birliği gıda fiyatlarını artırır. Halihazırda kırılgan ve güçsüz ekonomiden etkilenen halk, aç kalmak zorunda kalır. 


Lyudmila 'Lyuda' Danilovna Semina koyu bir komünisttir. Lyudmila, Sovyetler Birliği hükümetinin yaptığı her hareketi katı bir şekilde eleştirmektedir. Lyudmila, bu desteğini politik açıdan da gösterebilmek için, partide görevli olarak çalışmaktadır. Sadık bir komünist ve yoldaş olan Lyudmila’nın kızı henüz 18 yaşındadır. 18 yaşında olan Svetka da ülkede artan gıda fiyatlarına karşı gelen protestolara katılır. 


Her geçen dakika protestolar daha fazla ateşlenmeye başlar. Daha fazla insan bir araya gelip Sovyetler Birliğinin kararına karşı gelmektedir. Kısa bir süre sonra Sovyetler Birliği, bu protestoları durduracak sert hamleler yapmaya başlar. Sokağa çıkma yasağı getirilir. Bu sayede protestolar daha fazla büyüyemez. Sovyetler Birliğinin istihbarat ve gizli servisi olan KGB, şüphelileri gözaltına almaya başlar. Bu gizli servisin amacı, protestoyu başlatan ve insanları örgütleyen kişileri gözaltına almaktır. Gizli servis, yakaladığı kişileri kalıcı olarak hücrelere kapatmaktadır. Nasıl ve neden öldürüldüğü belli olmayan cesetler gizlice gömülmektedir. 


Bütün bu kaos yaşanırken Lyudmila, hayrete düşmüştür. Sovyetler Birliği hükümetinin sert ve otoriter bir devlet olduğunu bilen Lyudmila, bu denli şiddetli ve yıpratıcı bir karşılık vereceklerini tahmin etmemiştir. Kısa süre sonra Lyudmila, bütün bunlardan daha acı verici olan bir gerçeği öğrenir. Lyudmila’nın kızı Svetka ortada yoktur. Koyu komünist, bu felsefeye hayatını adamış olan Lyudmila, bütün bunları bir kenara iterek kızını aramaya başlar. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın