3,403 Görüntülenme
Tam Sana Göreyim
7.1 IMDB Puanı
10 1 8 322

Tam Sana Göreyim

(I'm Your Man)
Yönetmen
Senaryo Jan Schomburg, Maria Schrader, Emma Braslavsky
Ödüller 9 ödül & 13 Adaylık.

4k film formatındaki I’m Your Man isimli yapım 2021 yılında vizyona girmiş olan bir Alman romantik bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Maria Schrader bulunmaktadır. Senaryosu da yine Maria Schrader tarafından kaleme alınmıştır. Başrollerinde Maren Eggert, Dan Stevens ve Sandra Hüller bulunmaktadır. İlk gösterimi 71. Berlin Uluslararası Film Festivalinde 2021 yılının Mart ayında yapılmıştır. 94. Akademi Ödüllerinde katılan en iyi Alman filmi seçilmiştir. 


Bir arkeolojist olan Dr. Alma Felser, gittiği dans kulübünde bir çalışan onu Tom isimli biriyle tanıştırır. Birbirlerine hızlıca ısınmalarıyla Alma Tom’a karışık bir matematik sorusu ve Tom’un en sevdiği şiir hakkında önemsiz sorular sormaya başlar. Tom ise tüm soruları seve seve cevaplar. Sonrasında Tom Alma’yı dansa kaldırır ancak dans esnasında söylediklerini tekrar etmeye başlar. Hızla dans alanında alınan Tom aslında bir robottur. 


Alma’yı Tom ile tanıştıran çalışan ondan özür diler. Alma yeni robotlarını değerlendirmeleri için seçilmiş 10 uzman kişiden birisidir. Çalışan ortaya çıkan bu hatayı hızlıca düzeltecekleri konusunda güvence verir. Ertesi gün Alma üç haftalık projesine devam eder.


Sonrasında Pergamon Müzesinin birim yöneticisi olan Roger’i ziyaret eder. Burada “ideal erkek” için yaptığı birçok testin boşa gittiğinden şikayet eder ve Tom ile dalga geçerek değerlendirme raporunu yazmaya hazır olduğunu söyler. Roger, Alma’ya 3 haftalık değerlendirmesini hatırlatır ve Alma’nın uzman görüşüne ihtiyacı olduğunu söyler. Roger robotlara insan haklarının verilip verilmeyeceği değerlendiren etik kurulunda görevlidir. Alma eğer deneyi yapmayı kabul ederse Alma için bütçe ayırabileceğini ve onu Chicago’ya göndererek çivi yazısıyla yazılmış bir tableti inceleyebileceğini söyler. 


Roger ile yaptığı konuşmadan sonra müzede çalışan Julian, Alma’yı eve taşınma partisine davet eder ve burada kız arkadaşı Steffi ile tanıştırır. Bu partiden sonra Alma hafıza kaybı belirtileri gösteren yaşlı babasını ziyaret eder. Ziyaretten sonra Tom’u eve götürür ve evde geçirdikleri birkaç gün içinde Tom’un romantik jestlerine direnç gösterir. Julian Alma’nın evine gelerek birlikte olduklarını gösteren bir fotoğrafı almayı ister. 


Aradan geçen birkaç gün sonra Alma Tom’u müzeye getirir. Tom burada Alma’nın ve ekibinin işe hakkında bilgi sahibi olur ve Alma’yı başka bir araştırmacının bu konu hakkında halihazırda bir makale yayınlamış olduğu konusunda uyarır. Bunun öğrenen Alma sinirlenir ve günün geri kalanını sarhoş geçirir. Eve gittiklerinde Alma Tom’a öfke hissedip hissedemediğini sorar. Aynı zamanda da cinsellik hakkında nasıl programlandığını öğrenmeye çalışır. Alma’nın cinsellik konusunda attığı adımların aksine Tom, Alma’yı yatırır ve uykuya ihtiyacı olduğunu söyleyerek odayı terk eder.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın