1,926 Görüntülenme
Tasfiye Kararı
5.4 IMDB Puanı
10 1 6 112

Tasfiye Kararı

(Reshenie o likvidatsii)
Kategori
Senaryo Aleksey Buzin

Gerçek bir hikâyeden esinlenilen Decision: Liquidation’da orijinal adı ile Reshenie o Likvidatsii filmi 2018’de Rusya’da gösterime girmiştir. Filmin yönetmenliğini ALeksandr Aravin yapmıştır. Aravin daha önce Tayga (2002) Potselui Padshikh Angelov (2007) ve bir çok TV dizisinin yönetmenliğini yapması ile tanınmaktadır. Filmin senaryosu ise Aleksey Buzin tarafından kaleme alınmıştır ve film Buzin’in ilk senaryo yazarlığı tecrübesidir. Filmde bulunan ana karakterler Igor Petrenko, Aleksey Vertkov, Ayun Tsingiev ve Ivan Shakhnazarov tarafından canlandırılmıştır.


Bazgaev adındaki terör örgütü lideri ve çoğu insanın ölümüne yol açan bazı saldırıların sorumlusu olan terörist yeniden harekete geçmek için yeni plan arayışları içerisine girmiştir. Bazgaev Gürcistan’dan ele geçirdiği silahlarla yeni bir eylem yapma planı içerisindedir fakat öncelikli planı bu silahları Rusya topraklarına geçirmek olacaktır. Bazgaev’in bu kötü şöhreti güvenlik güçleri ve gizli istihbarat teşkilatının dikkatlerini çekmesine neden olmuştur ancak onu yakalamak için ellerinde bir delil olmadığı için sürekli olarak takip etmekte ve ilk suç işlediği anda yakalayabilecekleri fırsatı beklemektedirler.


Bazgaev ise bunun bilincindedir ve kendisini suçüstü yakalatmamak için elinden geleni yapmaktadır. Çok zengin ve tanınan bir adam olması yaşadığı bölgedeki insanların ona yardım etmesini kolaylaştırmış ve her türlü izlemeden kaçmasını sağlamıştır. Bu şartlar altında terörist liderini yakalayamayacaklarını anlayan güvenlik güçleri onun adamlarının arasında bir köstebeğe ihtiyaçları olduğuna karar verirler ve bu köstebek Bazgaev’in silahlarını götüren kamyonun şoförü olacaktır. Silahların Rusya’ya ulaşmasına engel olamazlarsa yine yüzlerce masum insan hayatlarını kaybedecektir.


Çok uzun zamandır takip ettikleri suçlu Bazgaev’i yakalamak için ilk önce bu silahların bulunduğu kamyonu açığa çıkartmaları gerekmektedir ve bunun için de kamyona bir konum takip cihazı yerleştirmeleri gerekir. Güvenlik güçlerinden birisi gümrük kapısındaki görevli kılığına girer ve çoktan kendi taraflarında olan kamyon şoförüne takip cihazını verir. Ancak beklemedikleri bir şekilde kamyonun içerisinde Bazgaev’in kendisi de bulunmaktadır ve silahlarının başına bir şey gelmediğinden emin olmakta ısrarcıdır. Onun orada bulunması güvenlik güçlerinin işini kolaylaştırmış gibi görünse de işleri hiç kolay olmayacaktır.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın