1,537 Görüntülenme
The Soul
6.6 IMDB Puanı
10 1 7 164

The Soul

(Ji hun)
Yönetmen
Senaryo Wei-Hao Cheng, Bo Jiang
Ödüller 3 ödül & 9 Adaylık.

Jiang Bo’nun romanında beyaz perdeye uyarlanan Ji Hun isimli film, ünlü bir iş adamının ölümünün ardındaki sırlara odaklanmaktadır. Wang Shicong çok ünlü, zengin ve güçlü bir iş adamıdır ancak bir sabah polis onu evinde ölü olarak bulur. Ama bu ölüm normal bir ölüme ya da intihara benzememektedir. Wang Shicong’un kendini öldürmesi için bir sebep yoktur ve cinayet olasılığı da giderek daha da güçlenen bir şüphedir. Olay yerine gelen A Bao ise cinayet masasında çalışmakta olan bir polis memurudur. A Bao olay yerine geldiği andan itibaren bu olay hakkında hiç de iyi hislere sahip olmaz. A Bao’nun eşi Liang Wenchao da olaya dâhil olmuştur çünkü A Bao’nun eşi bölge savcısıdır ve ikili bu olayda birlikte çalışmaya başlamışlardır. A Bao olayı araştırmaya başladıkça işin içine oğul Wang ve hatta ölen eşi Tang Suzhen bile dâhil olacaklardır. 


Türkçe dublajıyla Ruh ismiyle sitemizde bulacağınız filmde, ünlü iş adamı Wang Shicong evinde ölü bulunduğu zaman bu olay kolay kolay ört bas edilecek olaylardan değildir. Wang Shicong hem siyaset hem de iş dünyasında sözü geçen ve ağırlığı olan bir isimdir ve bu olay da hemen medyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu yüzden Wang Shicong’un evi polisler dolup taşar ve davaya da A Bao isimli cinayet masası polisi getirilir. Liang Wenchao ise hem bölge savcısıdır hem de A Bao’nın eşidir ve o da bu davayla yakından ilgilenmek zorundadır. 


A Bao, Wang Shicong’un evine girdiğinde ve dikkatlice kendi araştırmasını yaptığında evde bazı tuhaf sembollere rastlar ve bu semboller ile araştırmasının ilk etabına başlar. Ancak A Bao’nun henüz farkına varmadığı durum, bu sembollerin aslında her şeyi anlattığıdır. Fakat Bao’nın üzerindeki baskı herkesten daha fazladır ve baskı en başta bölge savcısı olan eşinden gelmektedir. Ancak Bao bir polistir ve kocası bile olsa soruşturmasını kimse istediği gibi yönlendirmeyecektir ve kendi bildiği yoldan gidecektir. Bu yüzden de Bao, iş adamının ölümünü dış cepheden değil iç cepheden yani aile içinde araştırmaya başlar. Araştırmasını derinleştiren Bao, iş adamının ölümüyle bağlantılı olarak birçok beklenmedik ismi de ortaya çıkarır. Bu isimler arasında iş adamının oğlu Wang Tianyou, yeni evlendiği karısı Li Yan, uzun zamandır ortağı olduğu Wan Yufan da bulunmaktadır. Ancak bunların dışında en dikkat çekici kişi ölmüş olan eski eş Tang Suzhen’dir. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın