497 Görüntülenme
Tony Parker: Son Atış
6.7 IMDB Puanı
10 1 7 44821

Tony Parker: Son Atış

(Tony Parker: The Final Shot)
Yönetmen
Oyuncular

Fransız basketbol yıldızı Tony Parker’ın hayatının anlatıldığı belgesel ve biyografi türündeki film TonyParker: The Final Shot’ın yönetmenliğini Florent Bodin yapmıştır. Belgeselin senaryosu Sourav Kumar tarafından kaleme alınmıştır. Tony Parker, 17 Mayıs 1982'de Belçika'nın Bruges kentinde Tony Parker Sr. Ve Pamela Firestone'un oğlu William Anthony Parker Jr. adı ile doğdu.


Babası popüler bir basketbolcuydu, annesi Tony Sr. ile evlenmeden önce model olarak çalışmıştır.Tony, ailenin en büyük çocuğuydu ve iki küçük erkek kardeşi (TJ ve Pierre) vardı. Her iki erkek kardeşi daha sonra profesyonel basketbolcu oldu.


Tony'nin amcası Jean-Pierre Staelens, aynı zamanda o günlerde ünlü bir basketbol oyuncusuydu. Tony, ilk yıllarında futboldan büyülenmişti. 2 yaşından beri arka bahçesinde futbol oynadı. Ancak daha sonra basketbol sevgisi daha ağır bastı. Tony, 9 yaşındayken baba tarafından büyükanne ve büyükbabasını ziyaret etmek için ABD'ye geldi. Orada bir "Bulls" maçı izledi ve basketbol bağımlısı oldu. Kısa süre sonra bir "NBA" oyuncusu olmaya karar verdi.


Başlangıçta Tony İngilizce bilmiyordu ama yavaş yavaş öğrenmeye başladı. Kendini daha iyi yetiştirmek için Chicago'ya düzenli ziyaretler yapmaya başladı. 1990'ların ortasında Tony, babasının yardımıyla birkaç yerel Fransız basketbol kulübünün bir parçası oldu. Sonunda oyunu büyük ölçüde gelişmeye başladı. 1997'de Tony, Avrupa basketbol arenasında çoktan tanınmış bir isim haline gelmişti.


Tony, 15 yaşında "Ulusal Spor, Uzmanlık ve Performans Enstitüsü" nün bir parçası oldu ve Fransa’nın ‘Nationale 2’ liginde oynayan Fransız basketbol takımı ‘Center Fédéral’a katıldı. Tony, "Nationale 1" ligi için çabalıyordu. Sonunda "Paris Saint-Germain Racing" tarafından bir sözleşme teklif edildi. Yavaş yavaş, Fransız profesyonel basketbolunun zirvesine ulaştı.


1999'da Tony, "Paris Basket Racing" ile bir sözleşme imzaladı ve üst düzey Fransız basketboluna girişti. 2000 yılında, "American All-Star" takımına karşı "Nike Hoop Summit" te Avrupa tarafının bir parçası olarak oynadı. Tony’nin performansı 7 asist ve 20 sayıdan oluşuyordu. Bu muhteşem performans, Amerikan "NBA" takımları arasında iyi bir itibar kazanması için yeterliydi.


2001 "NBA Seçmeleri" nden hemen önce Tony "San Antonio Spurs" yaz kampına davet edilmişti. Performansı, "Spurs" yönetimine, varlığının ekibi yenilmez kılacağına dair güvence verdi. Başka bir takımın onu ele geçirebileceği yönünde spekülasyonlar olmasına rağmen, "Spurs" onu 2001 oyuncu kadrosu için satın aldı.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın