1,340 Görüntülenme
Uzay İstasyonundan Öyküler
6.3 IMDB Puanı
10 1 7 152

Uzay İstasyonundan Öyküler

(The Wonderful: Stories from the Space Station)
Kategori

The Wonderful: Stories from the Space Station zannettiğiniz türden bir uzay belgeseli değildir. 4k film formatında sunumunu dublajlı olarak yaptığımız belgesel aslında tamamen bilim insanları ile ilgili bir belgeseldir. Bu bilim insanları ise sıradan kişiler değil Uluslararası Uzay İstasyonunda çok uzun yıllar geçiren bilim insanlarıdır. 


Yirmi yılı aşkın bir süre önce dev bir proje başlatıldığında dünya bu projenin tamamlanacağına pek inanmamıştı. Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu isimli projeye toplamda on beş ülke en iyi mühendisleri ve bilim insanları ile birlikte katılmıştı ve 28 bin kilo metreden çok daha uzun bir alana yayılan Uluslararası Uzay İstasyonu projesi de Kasım 2000 yılında tamamlanmıştı. Bu andan itibaren ise istasyon asla bir bilim insanı olmadan ıssız bir şekilde bırakılmadı ve hatta çok daha fazla bilim insanı Uluslararası Uzay İstasyonunu hiç terk etmeksizin orada yaşamaya devam ettiler. Her ne olursa olsun Uluslararası Uzay İstasyonunu terk etmeyen bu fedakâr bilim insanları bunca uzun zaman boyunca ne aileleri ile olabildiler ne cenazelerine ne de doğumlara katılabildiler. Yakınlarının büyümesini, yaşlanmasını ve ölümlerini yaşayamayan ve yanlarında acı tatlı günlerini onlarla birlikte paylaşamayan bu bilim insanları sadece insanlık ve insanlığın geleceği adına hayatlarının çok uzun bir dönemini dünyayı dışardan izleyerek geçirmek zorunda kaldılar. Şimdi ise sıra bu muhteşem bilim insanlarının bunca zamandır yaşadıkları hayatı dünyaya duyurmaya gelmişti. 


Clare Lewis’in büyük bir tarafsızlıkla hazırladığı ve Uluslararası Uzay İstasyonunda uzun yıllar yaşamak zorunda kalan bilim insanlarının insani yanlarını dünyaya gösteren belgeselde Cady Coleman ile George Abbey ve de Ken Bowersox isimleri de yapımın merkezindeki simalardır. Uluslararası Uzay İstasyonunda sizce bilim insanları evlerini bu denli özlemelerine neden görevi terk etmek yerine kalmayı tercih etmişlerdir? Peki siz bu bilim insanlarının yerinde olsaydınız ev hasreti ile geri mi döner yoksa insanlık adına sevdiklerinizi yalnız mı bırakırdınız?

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın