2,708 Görüntülenme
Yeni Baştan
7.4 IMDB Puanı
10 1 8 232

Yeni Baştan

Kategori
Yönetmen
Senaryo Nicolas Bedos
Ödüller 5 ödül & 18 Adaylık.

Asıl adı La Belle Epoque olan Fransız komedi, dram ve romantik türündeki film ülkemizde 14 şubat 2020’de vizyona girmiştir. Filmin yönetmenliğini “Mr & Mrs Adelman” filmi ile tanınan Fransız yönetmen Nicolas Bedos yapmaktadır. Senaryosunu ise “Gli infideli” (The Players) adlı filmdeki senaristlik tecrübesi ile Nicolas Bedos yapmaktadır. Yönetmen bu filmi ile Sarajevo Film Festivalinde en iyi yönetmen ödülü ve Palm Springs Uluslar arası Film Festivalinde en iyi yönetmen ödülü almıştır. Ayrıca Fransa Kristal Küre ödülşerinde en iyi film ödülüne aday olmuş fakat kazanamamıştır.


Başrollerinde Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fannr Ardant, Pierre Arditi, Denis Podalydes ve Michael Cohen’in bulunduğu film Fransa Cesar Ödüllerinde En iyi dizayn, en iyi senaryo, en iyi yardımcı ödüllerini, almıştır ve 18 ayrı ödüle de aday olmuştur.


Filmin baş karakteri Victor 60’lı yaşlarındadır. Eski bir tasarım uzmanı olan Victor yaşadığı hayattan pek memnun değildir. Victor eski günlerine özlem duymaktadır. Hem eski genç günlerini özlemektedir hem de yaşadığı zamana ayak uyduramadığı için dünyanın eski halini özlemektedir. Evliliğinde de sorunlar yaşayan Victor ilk sevdiği kadın ile bir gününü tekrar yaşamak için çoğu şeyden vaz geçebilecek durumdadır. Bir gün oğlu ona bir şirketten bahseder. Şirket insanlara tarihten seçtikleri bir günün simülasyonunu yaşama şansı sunmaktadır. Oğlu onu biraz olsun mutlu etmek umudu ile ona bu organizasyondan bir gün satın alır. Ona nereye gitmek istediğini sorduğunda ise Le Belle Epoque yani “Güzel Zamanlar” der. Victor 40 yıl önce tanıştığı ilk sevdiği kadınla bir gün geçirmek istemektedir. Bunu duyan eşi Marianne onu evden kovsa bile Victor bu şansı kaçırmak istemez ve isteğinde kararlıdır. Victor 16 mayıs 1974’de Lyon’daki bir kafeye gitmek ister.


Kimisinin Winston Churchill ile golf oynamak istediği, Kimisinin annesini kiminin ise aya iniş anını görmek istediği bu organizasyonun sahibi Antoine Victor’un tasarladığı eserlerin bir hayranıdır. Bu yüzden Victor’un bu isteğini para karşılığı olmadan yerine getirmek ister. Antoine sayesinde Victor hayatının en güzel gününü tekrar yaşama şansına kavuşur.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum