19,360 Görüntülenme
Yıldız Savaşları: Bölüm 9 – Skywalker’ın Yükselişi
6.6 IMDB Puanı
10 1 7 1959

Yıldız Savaşları: Bölüm 9 – Skywalker’ın Yükselişi

(Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Bad Robot, Lucasfilm Ltd.
  • Film Süresi 141 dakika
Yönetmen
Senaryo Chris Terrio, J.J. Abrams, Derek Connolly, Colin Trevorrow, J.J. Abrams, Chris Terrio, George Lucas
Ödüller 3 Oscar Adaylığı. Diğer 8 ödül & 38 adaylık.

Yıldız Savaşları serisinin uçsuz bucaksız evreninde, uzaklardaki yabancı bir galakside geçen serüvenin devamı olarak, serinin diğer yapımlarının arasında yer alan Yıldız Savaşları: Bölüm 9 – Skywalker’ın Yükselişi filminin yönetmen koltuğuna bir kere daha J.J. Abrams oturuyor. Yazarlık koltuklarında ise; Chris Terrio, J.J. Abrams, Derek Connoly, Colin Trevorrow ve elbette ki George Lucas’ ın ismi bulunmakta.


Orjinal serinin devam filmi olan bu yapımda da oyuncu kadrosunda çok fazla bir değişikliğe gidilmeyerek; Luke Skywalker karakterini artık seri ile bağdaşmış bir durumda olan Mark Hamill canlandırırken, Boolio’yu da Mark seslendiriyor. Serinin bu filminin kötü adamı olan Kylo Ren’I, Adam Driver, Rey karakterini Daisy Ridley ve Finn karakterini ise John Boyega canlandırıyor. Bu isimler ve daha birçok ünlü ismin yeraldığı film gişelerdeki başarıları ile kendisinden beklenenleri fazlasıyla karşılamakta.


3 Adet Oscar Ödülü bulunan, 8 ayrı ödülü ve 38 farklı ödülde de adaylığı bulunan filmin yapımı için harcanan bütçenin 275 milyon dolar olmasıyla beraber 1.074 milyar dolarlık bir gelir elde ediyor. Bu büyük miktarın 515.2 milyon doları Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya aitken, 558.9 milyon dolarlık kısmı da diğer ülke ve bölgelere ait.


Yıldız Savaşları efsanesinin sonu olmasa da film serisinin son filmi olan Skywalker’ın Yükselişi; Direniş’in hayatta kalan üyelerinin son bir kez daha Birinci Düzen ile yüzleşmesini ve Jedi ile Sith arasındaki efsanevi olan bu çatışmayı zirveye ulaştırarak Skywalker destanını sona erdirmesini konu alıyor.


Kötü İmparator Palpatine’in, Darth Vader’ın ellerinde ölmediği gerçeği ortaya çıktığında, Asilerin; Palpatine’nin yerini bulması için zamana karşı yarışmaları gerekmektedir. Finn ve Poe Dameron (Oscar Isaac), Direniş’e, İlk Düzen’in yeni bir imparatorluk kurma planlarına karşı yapacakları saldırıda önderlik ederler. Bu sırada Rey (Daisy Ridley) ise, Kylo Ren (Adam Driver) ile kaçınılmaz olan yüzleşmesini beklemektedir. 


Bir Jedi Şövalyesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemiş olan Rey, bu savaşı kazanabileceğine dair umudunu asla yitirmez. İyiliğin ve Güç’ün iyi yanını destekleyenlerin kaderinin bir noktada Luke Skywalker’a bağlandığı yerde, Skywalker’ın ortaya çıkması beklenir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

8 yorum