34,506 Görüntülenme
200 Metre: 200 Meters
7.6 IMDB Puanı
10 1 8 3430

200 Metre: 200 Meters

(200 Meters)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Ameen Nayfeh
Ödüller 15 ödül & 2 Adaylık.

200 Metre; Belirli bir kültür veya ülke denilince akla olumlu ve olumsuz, bazıları oldukça özel, bazıları klişelerle sınırlanmış birçok çağrışım gelir. Filistin örneğinde, birçok insan bunu askerlerin, kontrol noktalarının ve tabii ki ülkeyi İsrail'den ayıran Batı Şeria Bariyeri'nin görüntülerine bağlıyor. Yönetmen Ameen Nayfeh'in ilk uzun metrajlı filmi 200 Metre'ye yaptığı açıklamada, bu imaj kendi ülkesi için oldukça belirleyici olsa da, aynı zamanda oldukça soyut. Yukarıda bahsedilen yönlere çok benzer şekilde, aileleri birbirinden, insanları işyerlerinden ve diğerlerini arkadaşlarından ayıran birçok insanın soyut görüntüyü düşündüklerinde tanımadığı gerçekler ve günlük yaşamın bir parçasıdır. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde bu yılki Giornate degli Autori'de yarışan “200 Metre”, görüntüye son derece insani bir bakış açısıyla yaklaşıyor, duvarla ayrılmış bir aileyi ve aralarındaki bu sınırı günlük olarak aşma çabalarını anlatıyor.


Mustafa'nın (Ali Suliman) gözünde duvar sadece fiziksel veya siyasi bir engel değil, onu İsrail tarafında yaşayan  eşi Salwa'dan (Lana Zreik) ve üç çocuğundan ve annesiyle birlikte yaşadığı evinden ayıran sadece 200 metrelik bir mesafedir. Arada bir görüşüp telefonda konuşsalar da ayrılık evliliği oldukça zorlamış, maddi durumları da Mustafa'nın sırtındaki sakatlık nedeniyle son işini bırakmak zorunda kalmasıyla endişe kaynağı olmuştur. Ancak Salwa, oğlunu özel bir okula gönderme kararıyla yüzleşince Mustafa, İsrail'de bir şantiyede kendisine yeni bir iş sağlayan bir aile dostunun yardımıyla yeniden çalışmaya başlar.


Aynı gün Mustafa'nın pasaportunun süresinin dolması, sınırı geçmesini imkansız hale getirir, oğlunun bir kaza geçirdiğini ve şimdi ameliyat için hastaneye getirildiğini bildiren bir telefon alır. Ona bir an önce ulaşmak için çaresizce, yerel bir kaçakçıdan onu sınırdan geçirmesini ister; bu pahalı ve oldukça stresli bir girişimdir. Kendisiyle, ilerlemeleri hakkında diğer yolculara yalan söylediğinden şüphelendiği kaçakçı ile arasındaki gerilim yükselirken, bir Alman amatör film yapımcısı sınır ötesi yolculuklarını filme almak için gruplarına katıldığında işler daha da karmaşık hale gelir.


Onun dairesiyle ailesinin evi arasında sadece 200 metre olmasına rağmen, mesafenin pek bir önemi yok. 2000 metre veya daha fazla da olabilir, çünkü duvar mesafeyi hem coğrafi hem de duygusal olarak çok daha fazla yaptığında kaç metre uzunluğu olduğu önemsizdir. Durumu bazen daha da acı hale getiren şey ise, Mustafa ve çocuklarının yatmadan önce günlük ritüelleri haline gelen birbirlerine ışık sinyalleri vermesiyle her ikisinin de duvarın karşısında diğerinin evini görebilmesidir. Bununla birlikte, onları ayıran şeyin ve zorunluluğun, duvarı aile hayatlarının bir gerçeği olarak kabul etmelerini nasıl sağladığını da acı bir hatırlatmadır.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın