560 Görüntülenme
Ateşle İmtihan
7.1 IMDB Puanı
10 1 8 51788

Ateşle İmtihan

(Trial by Fire)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Geoffrey Fletcher, David Grann

Yer Teksas, kasaba ise Corsicana’dır ve bir adam alevlere kapılmış olan evinden içeride üç çocuğum kaldı yardım edin diye haykırarak fırlamıştır. Bu çığlıkları atarak karşı komşusuna giden adamın adı ise Cameron Todd Willingham’dır. Türkçe dublajı da hazırlanıp, 4k formata da görüntüsü çıkartılan Ateşle İmtihan filminde Cameron’un neler yaşadığına tanıklık edeceksiniz. 


Cameron çevresinde şiddete düşkünlüğü ile tanınan bir adamdı ve dinlediği heavy metal müzikte sinirinin yatışmasına hiç yardımcı olmuyordu. Cameron şiddete eğilimi yüzünden karısını da kaybetmiştir. Onun dayaklarına dayanamayan karısı, üç çocuğu da ona bırakıp kendi başına evden ayrılmıştır. Üç çocuk ile baş başa kalan ve doğru düzgün bir iş bile bulamayan Cameron için hayat yakında daha da korkunç bir hal alacaktır. 


Cameron içki içen, heavy metal dinleyen, karısına bile şiddet uygulayan, sabıkası kabarık ve işsiz bir babadır ve çocuklarının yanarak can verdikleri evlerinden Cameron bağırarak fırladığında kimse ona inanmaz. Yangından kısa bir süre sonra tutuklanan Cameron kanun karşısında zaten çocuklarını öldürdüğüne inanılan bir babadır ve Cameron’ın yapabileceği hiçbir şey de bulunmamaktadır. Hâkim karşısına çıkan Cameron ben yapmadım diye haykırmasına rağmen hâkim onu dinlemez kendisine ölüm cezası verir. 


İşte bir gazeteci olan David Grann’a göre her şey berbat bir şekilde gerçekleşmiştir. Cameron’un kendini düzgün bir şekilde savunamadığını ve gerçeklerin çarpıtıldığı ve hatta tanık ile uzmanların bile yeterli olmadığı bir mahkeme de Cameron’un resmen kurban edildiğini Grann açıkça yazdığı makalelerinde dile getirmiştir. Cameron’un şiddet yüzünden kendisini terk eden karısı bile eski kocasının böyle bir canavarlığı yapamayacağı yönünde ifade vermesine rağmen hâkim Cameron için kanundaki en ağır cezada karar kılmıştır. Cameron’u asıl ipe götüren ise yangın anındaki tavırları olmuştur. Yardım için koştuğu komşusu onun böyle bir durumda biraz fazla sakin davrandığını söylediğinde jüri dahi Cameron için kararlarını o an da vermişlerdir.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum