32,181 Görüntülenme
Baba 2
9.0 IMDB Puanı
10 1 9 3136

Baba 2

(The Godfather: Part II)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Paramount Pictures, Coppola Company
  • Film Süresi 202 dakika
Kategori
Senaryo Francis Ford Coppola, Mario Puzo, Mario Puzo
Ödüller 6 Oscar Kazandı. Diğer 11 ödül & 20 adaylık.

Baba 2, ilk filminin getirdiği üstün başarının ardından devam filmi çekilen Baba serisinin 2. filmi yani son filminden bir önceki çıkan filmdir ve bu yapımda ilk filminin başarısı ile beraber getirdiği ilgiyi üstünde tutmaya devam ediyor. Yönetmenlik koltuğunda ilk filmden bildiğimiz; 5 Oscar ödülünün sahibi olmasının dışında, harici olarak 48 farklı ödüle ve 54 adaylığa sahip olan ünlü yönetmen Francis Ford Coppola oturmakta. Yazarlık konusunda ise; Mario Puzo’nun, Baba ismindeki romanından uyarlama olan yapımda Mario Puzo’nun da adı geçerken, ünlü yönetmen Francis Ford Coppola ise filmin yazarlığında da yer almış durumda.


Oyuncu kadrosuna göz atacak olursak çok fazla değişikliğin yapılmadığı görülüyor. Michael karakterinde ünlü aktör Al Pacino bulunurken,  Vito Corleone olarak ise karşımıza Robert De Niro çıkıyor. Ailenin bir diğer üyesi olan Connie Corleone rolünde ise “Rocky” serilerinden bildiğimiz 2 Oscar ödülünün sahibi olan ünlü aktrist Talia Shire oturmakta. Fredo Carleone olarak ilk filmde de gördüğümüz Altın Küre sahibi olan John Cazale var. Tom Hagen karakterini ise Oscar ödüllü Robert Duvall oynamakta.


Oyuncu kadrosu bu denli ödüllere sahip olan kişilerden oluşan yapımın ise üretim bütçesine önceki filmden farklı olarak 13 milyon dolarlık bir fiyat ayrılmış.  Birleşik Devletler’de 20 Aralık 1974 tarihinde serinin severleriyle buluşan yapım Kanada’da dahil olmak üzere 47 milyon dolarlık bir brüt gelir elde ediyor. Diğer bölgelerde ise 186 bin dolarlık bir rakama ulaşan yapımın dünya çapındaki gişe performansının getirisi ise toplamda 48 milyon dolar olmakta. Gişe gelirleri açısından bakıldığında ilk filmin oldukça gerisinde kalan filmin IMDb puanı ise 9.0 olarak, ilk filmin 9.2’lik derecesinin biraz gerisinde kalıyor. Ama gene de kalitesini kanıtlamayı başaran yapım 3 adet Oscar ödülü kazanıyor. Önceki filmin gerisinde kalsa da gene de bu başarılarıyla hayranlarının gönüllerinde yer etmeyi başarıyor.


Baba yapımının 2. filminde ise; Zamanında herkesin bilip, adını duyduğunda kafasını çevirdiği mafya babası Don Vito Corleone’nin 1920’lerin New York’unda geçen hayatı ve kariyerinin son zamanlarından bahsedilmektedir. Hayatı ve mafyalık yaptığı yıllar boyunca Carleone ailesinden bir imparatorluk inşa etmeyi başarmış olan Don, zaman geçtikçe yaşlanır ve yerini oğlu Michael Carleone’ye (Al Pacino) bırakmak zorunda kalır. 


Henüz işin başından temellerini sağlam atan Don, Carleone ailesini diğer rakip aileler arasından yüceltmiş bir şekilde bırakır. Bu konularda yaşının verdiği dezavantajla çok fazla tecrübesi bulunmayan Michael ise babasının ona miras bırakacağı bu imparatorluğu yönetmekte zorluk çeker. Rakip ailelere karşı ayakta kalmalı ve herkese Carleone ailesinin gücünü bir kere daha göstermelidir. Aksi taktirde zaten pis bir iş ile bu yerlere gelmiş olan Carleone ailesi, bu pis işin pisliğine gömülecektir.


 

Serinin diğer filmleri 2

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

8 yorum