1,567 Görüntülenme
Batı Yakası’nın Hikayesi
7.3 IMDB Puanı
10 1 8 166

Batı Yakası’nın Hikayesi

(West Side Story)
Kategori
Senaryo Tony Kushner, Arthur Laurents
Ödüller 1 Oscar Kazandı. 67 ödül & 278 adaylık. total

West Side Story, 2021 yılında vizyona girmiş olan, bir Amerikan müzikal romantik drama filmidir. 4k filmin yönetmenliği ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından yapılmıştır. 1957 yılında aynı isimde yazılan tiyatro oyunundan esinlenilmiştir. Senaryosu tiyatro oyununu baz alarak Tony Kushner tarafından kaleme alınmıştır. Angel Elgort ve Rachel Zegler başrol oyuncularını oluşturmaktadır. Ariana DeBose, David Alvarez, Mike Faist ve Rita Moreno gibi isimler ise yan oyuncularını oluşturur. Rita Moreno isimli oyuncu aynı zamanda Kushner ile birlikte filmin yapımcıları arasında yer almaktadır. Müzikleri Leonard Bernstein tarafından bestelenmiş, Bernstein’in bestelediği müziklerin lirikleri ise Stephen Sondheim tarafından yazılmıştır.


1957 yılında iki çete arasında Manhattan’ın merkezinin batısında bulunan San Juan isimli tepenin kontrolü amacıyla bir kavga yaşanmaktadır. Çetelerden biri genç beyazlardan oluşan ve kendilerine Jetler diyen çete, diğeri ise Puerto Ricolulardan oluşan Sharklar isimli çetedir. Kavganın olduğu yere gelen polis memurları Krupke ve Schrank, kavgayı ayırdıktan sonra çetelere bu kavganın anlamsız olduğunu, kontrolü için uğraştıkları mahallenin yakın bir zamanda Lincoln merkezinin inşası için yıkılacağını söyler. Ancak her iki çete de fazla gururlu olduklarından dolayı bunu umursamazlar. Jetlerin lideri olan Riff, tepenin kontrolünün kime geçeceğini kararlaştırmak için iki çete arasında bir sokak kavgası önerisinde bulunur. Bu kavga içinde eskiden çetesinin bir üyesi olan Tony isimli adamdan yardım ister. Ancak Tony şartlı tahliyeyle dışarıda olduğundan ve hayatında yeni bir sayfa açmak istediğinden Riff’in bu yardım isteğini kabul etmez. Bunlar yaşanırken Sharkların lideri Bernardo’nun kız kardeşi Maria, kendi rızasına aykırı bir şekilde Bernardo tarafından arkadaşı Chino’ya verilir. Maria, Chino’dan kaçmak ister. Danslı bir eğlence esnasında Maria ve Tony birbirlerini görür ve birbirlerine aşık olurlar. Bunu öğrenen Bernardo sinirlenir ve Riff’in sokak kavgasını önerisini kavgaya Tony’in de katılması şartıyla kabul edeceğini söyler. 


Öte yandan Bernardo ve kız arkadaşı Anita arasında bir anlaşmazlık yaşanır. Anita, New York’ta yaşadıkları hayatın eski hayatlarından çok daha iyi olduğunu düşünürken Bernardo böyle düşünmez. Polis memurları bir sokak kavgası olacağını duyarlar ve Jetleri kavganın yeri hakkında sorgulamaya başlarlar. Ancak bir şey öğrenemezler. Tony ise Maria’yı bir restoranda yemeğe çıkarır. Yemek esnasında Maria, Tony’den yaklaşmakta olan kavgayı engelleyeceği sözünü alır. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum