35,855 Görüntülenme
Batman v Superman Adaletin Şafağı
6.4 IMDB Puanı
10 1 7 3553

Batman v Superman Adaletin Şafağı

(Batman v Superman: Dawn of Justice)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Cruel and Unusual, Warner Bros., Syncopy, Atlas Entertainment, DC Entertainment
  • Film Süresi 152 dakika
Yönetmen
Senaryo Chris Terrio, David S. Goyer, Bob Kane, Bill Finger, Jerry Siegel, Joe Shuster, William Moulton Marston
Ödüller 14 ödül & 33 Adaylık.

Superman’in fazla ileri gittiğini düşünen Batman onu insanlık için bir tehdit olarak görmektedir ve onu durdurmaya karar verir. Filmin bu senaryosunu daha önce Operasyon: Argo, Star Wars: Skywalker’ın yükselişi ve Justice League: Adalet Birliği filmlerinin senaryosunu yazan, En iyi senaryo dalında 2013 Oscar Akademi Ödülü sahibi Chris Terrio ve Batman film serisinin ve Gizemli Şehir filminin senaryolarını kaleme alan David S. Goyer birlikte yazmışlardır. Batman v Superman: Adaletin Şafağı’nın yönetmen koltuğunda ise 300 Spartalı, Watchmen ve Çelik Adam filmlerinin yönetmenliğini yapan yapımcı ve yönetmen Zack Snyder oturmaktadır.


Metropolis’de yaşanan yıkımdan 18 ay sonra Superman’in (Henry Cavill) kahramanlığı tartışmalı bir hal almıştır. Yaklaşık 20 yıldır Gotham City’i kötülüklerden koruyan Bruce Wayne (Ben Affleck) ise Superman’in, General Zod ile savaşırken yol açtığı can kayıpları için onu suçlamaktadır. Wayne Girişimlicik’in ana binası savaş sırasında yıkıldığı için can kayıplarının bir çoğu Bruce Wayne’in ailesinin şirket çalışanlarıdır. Superman ise normal hayat kimliği Daily Planet gazetesinde çalışan Clark Kent olarak Batman’in tehlikeli olduğunu savunmaktadır.


Tüm bunlar olurken Lex Corp’un sahibi Lex Luthor (Jesse Eisenberg) da Superman’i bir tehdit olarak görmektedir ve Senatör June Finch’i, Zod’un, Hint Okyanusu’ndaki terk edilmiş üssünden kriptonit almaya ikna etmiştir. Wayne, Lex Corp’un ana bilgisayarından veri çalmak için Luthor tarafından yapılan bir bağış toplama etkinliğine sızar fakat flash diski gizemli bir şekilde Diana Prince tarafından çalınır. Diana Prince yani Wonder Woman (Gal Gadot) Luthor’da kendisininki de dahil bir çok meta-insanın dosyası olduğunu öğrenir. Kendilerini gizlediklerini sanan süper hızlı insan Flash, sibernetik bir bedene sahip Cyborg ve su altında yaşayan insan Aquaman, Luthor tarafından bilinmektedir. 


Luthor tekerlekli sandalyedeki bir insanın sandalyesine gizlediği bomba sayesinde, Superman’in de bulunduğu kongre duruşmasında bir patlama yaratır. Halk patlamanın Superman tarafından yapıldığını düşünür çünkü enkazdan çıkarken görüntülenir. Bu halk için bardağı taşıran son damla olur. Batman, Luthor’dan kriptoniti almıştır ve kendisine daha güçlü bir iskelet tasarlarken cephanelerini de kriptonit ile değiştirmektedir.

Serinin diğer filmleri 1

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

5 yorum