13,464 Görüntülenme
Cadı
6.9 IMDB Puanı
10 1 7 1359

Cadı

(The Witch)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Robert Eggers
Ödüller 43 ödül & 68 Adaylık.

2015 yılı Amerikan yapımı bir korku filmi olan The Witch veya The Vitch, Robert Eggers tarafından yazılıp yönetilmiş olan bir dönem filmidir. Filmin oyuncu kadrosunda Anya Taylor-Joy, Harvey Scrimshaw, Kate Dickie, RalphIneson, Lucas Dawson ve Ellie Grainger gibi isimler yer almıştır. Imdb puanı 6.9 olan bu başarılı yapım, Akademi Ödülleri’ne iki daldan aday gösterilmiştir. Birçok ödül almış olan film, birçok ödüle de aday gösterilmiş olup eleştirmenlerden oldukça iyi yorumlar almıştır. 


İlk kez 23 Ocak 2015 tarihinde Sundance Film Festivali’nde gösterime sunulmuş olan film, 19 Şubat 2016 tarihinde ise izleyicileriyle buluşmuştur. Dağıtımı Universal Pictures tarafından yapılmış olan film için 4 milyon dolarlık bir bütçe ayırılmışken, dünya çapında yaptığı hasılattan 40.4 milyon dolarlık bir gelir elde etmiştir. 


1630’lu yıllarda, Yeni İngiltere adı verilen Amerika’nın kuzey doğusundaki yerleşimcilerden olan William, eşi Katherine, kızı Thomasin, oğlu Caleb ve çift yumurta ikizleri Mercy ve Jonas ile birlikte yaşamlarını sürdürmektedirler. Ancak dini anlaşmazlıktan dolayı Püriten Plymouth Kolonisi’nden sürgün edilirler. Aile göçmek zorunda kalır ve büyük bir ormanın yanına yerleşerek orada bir çiftlik kurarlar. Burada Katherine, beşinci çocukları olan Samuel’i doğurur. 


Bir gün, Thomasin, Samuel ile “ce-ee” oyunu oynarken Samuel bir anda kaybolur. Çok sürmeden, bir cadının vaftiz edilmemiş olan Samuel’i kaçırıp onu öldürüp ondan bir uçma merhemi yapar. Popüler Avrupa kültürüne göre o zamanlar cadıların bu merhemle uçtuğuna inanılırmış. Aile, Samuel’in ölümünden sonra büyük bir hüzünle kaplanır. William ve Katherine, Thomasin’i bir aileye hizmet etmesi için göndermeyi bile düşünür. Bir gün Thomasin, Caleb’in ormanlıkta bir tuzağı incelerken görünce onu uyarmaya çalışır ancak Caleb tuhaf olaylar sonrasında ortadan kaybolur ve Thomasin baygın bir şekildeyken babası onu bulup eve götürür. Ancak kabak yine Thomasin’in başına patlar. Caleb’in bir süre sonra ortaya çıkması ancak çok yaşamamasının ardından William, kızı Thomasin’in bir cadı olduğuna inanmaya başlar. Thomasin her ne kadar inkâr etse de, ileride yaşanacak daha kötü olaylar onun elinde patlayacak ancak masumiyetini kanıtlayabilecek mi?

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın