Ülke

Canada

Kanada Sinema Tarihi

Kanada sinema sektörü 20. yüzyılın başlarına, 1911 yılına dayanmaktadır. Sinema yapımcılığının yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla sinema sektörünün yayıldığı ilk ülkelerden birisi Kanada olmuştur. Sektör birçok stüdyodan oluşmakta, ancak stüdyoların hepsi dört şehirde bulunmaktadır: Toronto, Vancouver, Montreal ve Halifax. Dolayısıyla üretilen tüm yapımlar bulundukları bölgenin kimliğini yansıtmaktadır. 1911 yılından bu yana sektörde yaklaşık 1000 tane İngiliz-Kanadalı ve 600 tane Fransız-Kanadalı film yapılmıştır.

Kanada Filmleri

İngiliz-Kanadalı filmlerin büyük bir çoğunluğu Amerikan filmleriyle benzerdir. Bu durumdan ötürü her ne kadar Kanada’ya özgü bir sinema geleneği olsa da Kanada’ya özgü bir sinema kimliği bulunmamaktadır. Aynı zamanda da Amerikan ortaklığında yapılan Kanada’lı filmlerin sayısı da fazladır. Amerikan filmleri Kanada’da çekilmekte, Amerikan oyuncular Kanada’lı filmlerde yer almaktadır. Ünlü Kanada’lı yapımcılar arasında ise Norman Jewison, Jason Reitman, Paul Haggis ve James Cameron gibi isimler bulunmaktadır. Özellikle Cameron tüm dünyada ünlü ve bilinen bir yapımcı olarak, Avatar ve Titanic gibi dünyada en fazla satan yapımların altına imzasını atmıştır.

Kanada’lı ünlü oyuncular ise yine tüm dünyada bilinen Mary Pickford, Norma Shearer, Christopher Plummer, Donald Sutherland, Michael J. Fox, Keanu Reeves, Jim Carrey, Ryan Gosling, Rachel McAdams, Ryan Reynolds ve Seth Rogen gibi isimlerden oluşmaktadır.

1894 tarihinde Andrew ve George Holland isimli iki kardeş, New York Şehri’nde ilk kinetoskop salonunu açmışlardı. 1896 yılının Haziran ayında Auguste ve Louis Lumière isimli iki Fransız, Niagara Şelalesini Amerika’dan çekerek Kanada’nın ilk defa sinema perdelerine çıkmasını sağlamışlardı.

29 Haziran 1896 tarihinde ise Kanada’da ilk film Quebec’in Montreal kentinde yayınlanmıştı. Sonrasında Holland kardeşler Kanada’da bir tura çıkarak bir sıra film yayınlamaya başladılar. Toronto’da ilk film 31 Ağustos tarihinde Yonge Caddesinde yayınlanmıştı. 1898 Aralık ayında ise Vancouver’da ilk film yayınlanmıştı.

1897 yılının ortalarında birtakım kısa belgesel filmi yapan James Feer, ilk Kanada’lı film yapımcısı olarak kabul edilmektedir. Manitoba kentinde kendi mülteci hayatını kameraya çeken Freer, Prairies’de hayatın nasıl olduğunu anlatmaktaydı. 1898 yılında Canadian Pacific Railway (CPR) isimli taşımacılık şirketi Freer’e sponsor olarak İngiltere’de filmlerini gösterdiği bir tura gitmesini sağladı. Filmleri tek bir çatı altında birleşerek Ten Years in Manitoba ismini almıştı. Freer’in üstün başarısını görev Kanada devleti, Manitoba’ya göç alabilmek amacıyla Freer’e tekrar sponsor oldu ve onu tekrar 1902 yılında tura gönderdi.

Sonrasında 1930lu yıllara kadar CPR İngiltere’den Kanada’ya göç alabilmek için göç konulu filmler yapmaya devam etti.

1910lu yıllar boyunca Kanada’nın nasıl bir ülke olduğunu anlatan yapımlar Kanada için sıradan hale gelmişti. Filmleri amacı ise ya Kanada’nın kendisini ya da Kanada’da üretilen ürünleri dış ülkelere satmaktı. 1910 yılında CPR, Edison Company isimli şirketi alarak Batı Kanada’ya yerleşmenin iyi yanları isimli bir çatı altında 13 anlatı tarzında film yapmıştır. Bunun üzerine Amerikalı film şirketleri Kanada’nın yapmış olduğu anlatı tarzını kullanmaya başladılar. Bu filmlerin ortak özellikleri ise filmlerde rol alan Fransız-Kanadalı oduncular ve dağlarda altın arayan madenciler olmuştur.

Günümüz incelendiğinde ise, 2011 yılında Toronto şehri Kuzey Amerika film sektöründe en fazla film üreten üçüncü şehir olarak seçilmiştir. 2013 yılında Kanada Sinema Ödülleri başlatılmıştır. 2010 yılında Kanada’lı yapımcı Denis Villeneuve’nin Incendies isimli yapımı ödüle layık görülmüştür. 2011 yılında ise Philippe Falardeu isimli yapımcı Monsieur Lazhar isimli yapımı dolayısıyla En İyi Yabancı Dil Akademi Ödülü almasının yanı sıra, 6 tane Genie Ödülü almıştır. 2015 yılında Room ve Brooklyn isimli iki Kanada’lı yapım, 88. Akademi Ödüllerini kazanmıştır. Yine 2015 yılında Jean-Marc Vallée tarafından yapılmış olan C.R.A.Z.Y. isimli yapım, en iyi 10 Kanada Filmi arasında yer almıştır ve Toronto Uluslararası Film Festivalinde ödüllendirilmiştir.

Her yıl ödül toplamaya devam eden Kanada sinema sektörü, Amerikan sinema sektörüyle kol kola gitmeye de devam etmektedir. İki sektör arasında gerek yapımcı, gerek yönetmen gerekse de oyuncu transferleri gerçekleşmektedir. Son zamanlarda ise Kanada’nın kimliğini anlatan ve bir Kanada kültürü oluşturmaya çalışan yapımlarda artış olduğu görülmektedir. Amerika ile arasında olan siyasi ve kültürel etkileşimden dolayı, Kanada’lı yapımcılar arasında “Kanada kimliği” altında bir kült oluşmaya başlamıştır.