17,701 Görüntülenme
Çılgın Max Öfkeli Yollar – Mad Max Fury Road
8.1 IMDB Puanı
10 1 9 1756

Çılgın Max Öfkeli Yollar – Mad Max Fury Road

Yönetmen
Senaryo George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris
Ödüller 6 Oscar Kazandı. Diğer 236 ödül & 228 adaylık.
1980’li yılların ünlü post apokaliptik filmleri arasında yerini almış olan Mad Max serisi, yine George Miller tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır. 2015 yılında gösterime giren film, çıktığı dönem eleştirmenler ve seyirciler tarafından büyük övgüler almıştır. Fosil yakıtların tükenme noktasına geldiği, küresel ısınmanın etkilerinin çölleşmeyle görüldüğü ve hükümetlerin yıkıldığı bir gelecekte geçen film, Max adındaki bir polisin uzun çöl yollarında çetelerle mücadelesini anlatmaktadır.

Travmatik sanrılarının ardından polisliği bırakmış olan Max, çivisi çıkmış dünyada tek başına hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Uçsuz bucaksız çöllerde arabasıyla yolculuk ederken çetelerden birine yakalanır ve tutsak edilir. Tutsak olduğu bölgenin başındaki Yüce Joe için erzak almaya giden komutan Furiosa’nın ekibindeki asker Nux’un kan torbası olarak gruba katılan Max, Furiosa’nın, Joe’ya ihanet etmesi ardından çıkan kovalamaca da zincirlerinden kurtulur ve Furiosa’yı etkisiz hale getirerek süt tırının kontrolünü eline alır.

Kurtulduğunu düşünen Max, Furiosa ile konuştuktan sonra peşlerinde birden fazla çetenin olduğunu öğrenir ve hayatta kalmak için Furiosa ile birlikte hareket etmek zorunda kalır. Vahşi çöllerdeki amansız kovalamaca içinde hayatta kalmak ve Furiosa’nın kaçmayı planladığı bölgeye ulaşmak zorundadırlar. Liderine ihanet eden Furiosa ile hayatta kalmanın yollarını arayan Max ve komutanı ile lideri arasında kalmış bir askerin çöllerdeki aksiyon dolu kovalamacasında beraber hareket etmek zorundalardır.

Mad Max: Fury Road, 6 Oscar ödülü kazanarak çıktığı yıl sonrasında en iyi filmler arasında yerini almıştır. Kazandığı 6 Oscar ile birlikte, katıldığı çeşitli film festivalleri ve yarışmalarında toplam 236 ödül ve 229 adaylığı bulunmaktadır. Oyuncu kadrosunda, 81 adaylık ve biri Oscar olmak üzere 18 ödülün sahibi dünyaca ünlü İngiliz oyuncu Tom Hardy, Max karakterini, kendisi gibi 1 Oscar dışında 137 adaylık ile 65 ödüllü Charlize Theron ise Furiosa rolünü canlandırmaktadır. Worm Bodies ve X-men The Days of Future Past filmlerinde oynamış olan ve 11 ödül ve 16 adaylık sahibi Nicolas Hoult ise Nux karakterini oynamaktadır.

Çıktığı yıl oldukça güzel eleştiriler alan Mad Max: Fury Road, yönetmen George Miller’ın ününü serinin diğer filmlerine nazaran büyük oranda artırmıştır. Filmin çekimleri gerçek mekanlarda, çöllerde ve %80 oranında görsel efekt kullanmadan çekilmiştir. Özellikle araçlarla kovalamacalar, araçtan araca atlamalar ve patlama sahneleri tamamen gerçek olan film için oyuncular tehlikeli sahneleri dublör kullanmadan oynamıştır. Başrol oyuncularından Charlize Theron, film için saçlarını kazıtmış, Tom Hardy ise bir arabanın önüne zincirlenmiştir. Onlarca dakika boyunca bitmeyen aksiyon sahneleri nedeniyle temponun hiç düşmediği film, bu alanda kendinden sonraki aynı türdeki filmlerin yapısını ve kurgusunu tamamen değiştirmiştir. Bu nedenle eleştirmenler George Miller ve filmini bir dönüm noktası olarak görmektedir. 150 milyon dolara mal olan film, dünya genelinde toplam 374 milyon dolarlık gişe elde etmiştir.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

5 yorum