Oyuncu

Tom Hardy

İngiliz aktör Tom Hardy, Christopher Nolan’ın bilim kurgu gerilim filmi Başlangıç’ta (2010) Eames rolüyle çığır açan performansıyla dünya çapında film izleyicilerinin dikkatini çekti. Ancak çok yönlü oyuncu, Kardeşler Takımı (2001) mini dizisindeki ilk kez televizyona çıkışından bu yana hem tiyatro sahnesinde hem de televizyon ekranında istikrarlı bir şekilde çalışmaktadır. Hardy, 2.Dünya Savaşı dizisinde rol aldıktan sonra Londra’daki prestijli Drama Merkezindeki çalışmalarını bıraktı ve ardından Ridley Scott’ın, Kara Şahin Düştü (2001) filminde Twombly karakterini canlandırarak ve Uzay Yolu: Nemesis’de (2002) kötü karakter Shinzon olarak rol aldı.

GENÇLİĞİ

Asıl adı Edward Thomas Hardy olan oyuncu , 15 Eylül 1977’de, Londra’nın Hammersmith kentinde doğdu. Annesi Elizabeth Anne bir sanatçı ve ressam, babası Chips Hardy ise bir yazardır. İngiliz ve İrlandalı kökenli olan Hardy, East Sheen, Londra’da büyüdü ve ilk olarak Reed’s School’da okudu. Eğitimine Tower House School’da, ardından Richmond Oyunculuk Okulunda ve sonrasında ise Oscar Akademi Ödülü adaylığı bulunan Michael Fassbender ile birlikte Londra Drama Merkezinde devam etti. 21 yaşında bir modellik yarışmasını kazandıktan sonra, Models One ajansı ile kısa bir sözleşme yaptı.

Tom, ergenliğini ve yirmili yaşlarının başını suç, alkol ve uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele ederek geçirdi; Uzay Yolu: Nemesis (2002) adlı eserini tamamladıktan sonra tedavi arayışına girdi ve bağımlılıkla mücadelesinin Sarah Ward ile beş yıllık evliliğini bitirdiğini itiraf etti. 2003 yılında çalışmaya dönen Hardy, “In Arabia, We’d We’d All Be Kings” ve “Blood” yapımlarındaki tiyatro performanslarıyla Evening Standard tarafından En Umut Veren Yeni Başlayan Oyuncu Ödülüne layık görüldü. Tom, 2003 yılında Paul Popplewell, Jesse Spencer ve Orlando Wells ile birlikte “The Modernists” tiyatro oyununda rol aldı.

İLERLEME DÖNEMİ

Sonraki beş yıl boyunca Hardy sürekli olarak sinema, televizyon ve tiyatro üzerine çalıştı, BBC’nin, The Virgin Queen (2005) filminde Robert Dudley olarak, Oliver Twist (2007) filminde Bill Sikes olarak ve Ulusal Tiyatroda “The Man of Mode” oyununda rol aldı. Beyaz perdede Daniel Craig ile birlikte , Sofia Coppola’nın yönettiği Marie Antoinette (2006) ve Aşk manzaraları (2006) filmlerinin yanı sıra bir suç gerilim filmi olan Bir Dilim Suç (2004) filmlerinde rol aldı.

Tom Hardy’nin, The Revenant (2015) filmindeki performansı ile elde ettiği en iyi yardımcı oyuncu dalında Oscar Akademi Ödülü adaylığının yanı sıra 18 ödülü ve 82 ödül adaylığı bulunmaktadır.

2006 yılında Hardy, yönetmen Robert Delamere ile birlikte bir merdiven altı tiyatro şirketi olan Shotgun’ı kurdu ve babası tarafından şirketi için kaleme alınan “Blue on Blue” adlı bir oyunu yönetti. 2007’de Hardy, Alexander Masters’ın en çok satan biyografisi Stuart: Gerisin Geriye Bir Hayat’ın (2007) BBC uyarlamasındaki Stuart Shorter rolüyle içten performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında BAFTA ödülü adaylığını aldı. Dönüştürücü karakter oyunculuğu ile tanınmaya başlayan Hardy, bağımlılıktan ve kas bozulmasından muzdarip evsiz ve zaman zaman şiddete meyilli bir insana dönüşen Shorter’ın talihsiz ve sıcak öyküsünü kameraya yansıtırken duygusal ve fiziksel olarak ikna edici oyunculuğu ile eleştirmenler tarafından övüldü.

Yakın zamanda ortaya koyduğu Başlangıç yani Inception (2010) filminde Leonardo DiCaprio, Tom Berenger, Michael Caine ve Elliot Page ile birlikte performansı ile tekrar izleyici ve eleştirmenlerin beğenisini hak etmiştir. Film Temmuz 2010’da gösterime girdi ve tüm zamanların en çok hasılat yapan 25 filminden biri oldu, En İyi Film dalı dahil olmak üzere sekiz Oscar adaylığı topladı ve dört ödül kazandı.