18,687 Görüntülenme
Kara Şövalye Yükseliyor – The Dark Knight Rises
8.4 IMDB Puanı
10 1 9 1810

Kara Şövalye Yükseliyor – The Dark Knight Rises

Kategori
Senaryo Jonathan Nolan, Christopher Nolan, Christopher Nolan, David S. Goyer, Bob Kane
Ödüller 1 BAFTA Film Award. Diğer 38 ödül & 102 adaylık.

Batman’in yeni serisinin sonuncu filmi olan Kara Şövalye Yükseliyor filminin yönetmenliğini yine serinin ilk iki filminin yönetmeni Christopher Nolan yapmakta. Senaryosunu ise Christopher Nolan, kardeşi Jonathan Nolan ve David S. Goyer kaleme alıyor. 250 milyon dolar bütçesi bulunan Amerikan süper kahraman filmi dünya çapında 1.8 milyar dolar hasılat elde etmiştir.


Serinin son filmi, ikinci filmden 8 yıl sonraki bir zamanda geçmektedir. Gotham huzura kavuşmuş ve Batman emekliliğini ilan etmiştir.  Emekli olmasında Harvey Dent’in öldürülmesinin payı büyüktür. Bu sırada Batman’in yokluğu şehirde hissedilince yeni kötülükler ortaya çıkmaya başlar. Bane (Tom Hardy) adındaki şeytani karakter Gotham’ı ele geçirmek ve Harvey Dent’in gerçekte kim olduğunu açıklamak istemektedir. 


Harvey Dent’in öldürülmesinden sonra Dent yasası adı altında organize suç ile savaş sonlandırılmıştır ve Harvey Dent artık bir kahraman olarak anılmaktadır. Batman ise 9 yıldır ne suçla savaşta ne de başka bir yerde görünmemiştir. Emekli olduğunu ilan etikten sonra kendisini salmış ve sakat olan belini tedavi bile ettirmemiştir. Bu sırada Cat Women olarak tanınacak Selina Kyle (Anne Hathaway) Bataman’in malikanesinden annesinin kolyesini çalar. Amacı kolyeyi çalmak değildir amacı Bruce Wayne’in parmak izini almaktır. Parmak izini anlaştığı kişilere verirse sabıkasının temizleneceğini sanıyordur fakat anlaştığı kişiler onu öldürmeye çalışınca işler değişir. 


Selina’nın bulunduğu barda ondan parmak izini almaya çalışan kişiler kaçmaya başlayınca polis memuru Gordon (Gary Oldman)  peşlerine düşer.  Adamları takip eden Gordon yer altında bir üs bulur. Bu üs Bane ve adamlarına aittir. Gordon’un orada olduğunu fark eden Bane adamlarına onu vurmalarını söyler. Gordon kendisine ateş açılınca kanalizasyona atlar ve yaralı bir halde sonradan Blake (Joseph Gordon - Levitt ) tarafından bulunur. Karşılarındakinin ciddi bir düşman olduğunu anlayınca Blake, Bruce Wayne’in mailkanesine gider. Onun Batman olduğunu bildiğini ve Bane’e karşı yardımına ihtiyaçları olduğunu söyler.


Bruce Wayne ve ailesinin sadık uşakları Alfred (Michael Cane) ise ondan Bane ile uğraşmamasını istemektedir. Çünkü Batman artık eski Batman değildir, yetenekleri ve refleksleri körelmiştir ve Alfred bir aile üyesinin ölümünü daha izlemek istemiyordur. Batman ise bunun karşısında ondan gitmesini istemek dışında bir şey yapamaz.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

6 yorum