Oyuncu

Christian Bale

Asıl adı Christian Charles Philip Bale olan oyuncu 30 Ocak 1974’de Pembrokeshire, Galler’de doğmuştur. Annesi Jennifer bir sirk göstericisi, babası David Bale ise bir pilottur. Bale, Bournemouth’da okula başlamış fakat 16 yaşında okulu bırakmıştır. Bale oyuncu Gary Oldman’ı kendisine idol olarak seçmiş ve onun “Oyunculuğa başlama nedeni” olduğunu söylemiştir. İlk oyunculuk tecrübesi 1982 yılında bir kumaş yumuşatıcısı reklamında aldığı roldür. Sonrasında ise bir kahvaltılık mısır gevreği reklamında oynayan Bale, Rowan Atkinson ile birlikte 1984’te tiyatro sahnesinde birlikte rol alarak sahne serüvenine başlamıştır.

KARİYER BAŞLANGICI

Bale film kariyerine bir televizyon filmi olan Anastasia: The Mystery of Anna (1986) filmindeki Çareviç Aleksei Nikolayeviç rolü ile başlamıştır. Bunu Heart of the Country ve Mio in the Land of Faraway filmlerinde aldığı kısa roller de onu takip etmiştir. Bale’in tanınmasını sağlayan rolü ise Güneş’in İmparatorluğu (1987) filminde canlandırdığı Jim Graham karakteri olmuştur. Filmdeki performansı ona en iyi genç oyuncu dalında bir ödül kazandırmıştır. Basının ve çevresinin aşırı ilgisi onu bıktırmış ve Bale oyunculuk kariyerinden vaz geçmiştir.

Fakat Kenneth Branagh bizzat gidip onu Henry V (1989) filminde oynaması ve oyunculuğu bırakmaması için ikna etmiştir. Bu film ile oyunculuk kariyerine tekrar dönmeye karar veren Bale sonraki yıl Charlton Heston ile birlikte Hazine Adası (1990) filminde rol almıştır. Bale sonrasında Newsies ve Swing Kids adlı müzikal filmlerde rol almıştır.

TANINMAYA BAŞLAMASI

1999 yılında Bale Amerikan Sapığı (American Psycho) filminde seri katil Patrick Bateman’ı canlandırdı ve Bale bu oyunculuğu ile eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Fakat film genel olarak beğenilmemiştir. Amerikan Sapığı filmi 1999 yılında galasını yapmasına rağmen 2000 yılında sinemalarda vizyona girmiştir. Ardından Bale, The Rules of Attraction adlı bir devam filmi için oyuncu kadrosuna çağırılsa da yönetmenini beğenmediği için teklifi reddetmiştir.

2002 ve 2003 yıllarında Bale üç tane uzun metrajlı filmde rol almıştır. Bunlardan ilki Laurel Canyon (2002) filmidir ve Bale’in, Kate Beckinsale ile birlikte oynadığı ikinci film olma niteliğini taşımaktadır. Film eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu yorum almıştır. 2002 yılında vizyona giren Reign of Fire filmi ise Christian Bale’in ilk aksiyon filmidir. Önceki tüm filmleri ile karşılaştırıldığında 95 milyon dolarlık bütçesi ile en büyük yapımdır. Bale filmde yardımcı rollerden bir tane istese de yönetmen Rob Bowman onu başrol için ikna etmiştir ve Bale, Matthew McConaughey ile birlikte rol almıştır.

Equilibrium (Denge) ise Bale’in 2002 yılındaki üçüncü filmidir. Çekimleri 20 milyon dolara mal olan film gişede sadece 5 milyon dolar hasılat elde edebilmiştir. Bale filmde John Preston adında yozlaşmış bir toplumda kanun uygulayıcı olarak çalışan bir karakteri canlandırmıştır. Canlandırdığı karakter John Preston tüm zamanların tek filmde en çok insan öldüren üçüncü karakteri seçilmiştir.

Bale, Equilibrium filminden sonra bir yıl ara vermiş 2004 yılında The Machinist filminde Trevor Reznik rolü ile tekrar geri dönüş yapmıştır. Reznik karakterinin zayıf ve güçsüz vücudunu elde etmek için Bale bir ay içerisinde 29 kilo vermiş ve uzun süre uykusuz kalarak izleyicilere hastalıklı görünüşünü aktarmak istemiştir. Düşük bütçeli bir film sayılan The Machinist eleştirmenlerin yüzde yetmişinden olumlu yorum almayı başarmıştır. Bale, Hayao Miyazaki’nin çizip yönettiği anime filmini Howl’un Yürüyen Şatosu’nun ingilice dublajlı versiyonunda Howl’u seslendirmiştir.

KARA ŞÖVALYE BALE

2004 yılında The Machinist filmi bittiği sırada, Christopher Nolan, Batman Başlıyor filmi için oyuncu aramaktaydı. Jake Gyllenhaal için düşündüğü rolü sonrasında Christian Bale’e vermeye karar vermişti. Bir önceki rolü için çok fazla kilo vermiş olan Bale şimdi de Batman’in fiziğine ulaşabilmek için çalışmalı ve kilo almalıydı. Nolan bunu başarması için Bale’e altı ay süre vermişti. Kilo almayı ve yönetmenin istediği vücuda ulaşmayı başaran Bale, Batman rolü için hala kararsızdı. Çekimleri 135 milyon dolar tutan film dünya çapında 370 milyon dolar hasılat elde etmiş ve 2005 yılında vizyona girmiştir.

Kara Şövalye rolünü benimseyen Bale serinin ikinci filminde de Batman karakterini canlandırmıştır. 2008’de vizyona giren film döneminin en çok kazanan dördüncü filmi seçilmiştir ve üçüncüsü 2012 yılında Kara Şövalye Yükseliyor adı ile vizyona girmiştir.