27,133 Görüntülenme
Batman Başlıyor – Batman Begins
8.2 IMDB Puanı
10 1 9 2615

Batman Başlıyor – Batman Begins

  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Warner Brothers, Di Bonaventura Pictures
  • Film Süresi 140 dakika
Kategori
Senaryo Bob Kane, David S. Goyer, Christopher Nolan, David S. Goyer
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 14 ödül & 72 adaylık.

DC Evreninin Batman karakterinin yeni serisinin ilk filminde yönetmenlik görevini Dunkir, Prestij, Inception ve Interstellar filmlerinin senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yapan, 3 Oscar, 3 Altın Küre ve 5 BAFTA ödülü adaylığı bulunan Christopher Nolan üstleniyor. Filmin senaryosunu ise hem video oyunu senaryoları hem de film senaryoları ile tanınan David S. Goyer, Christopher Nolan ile birlikte kaleme alıyor.


Serinin ilk filminde milyarder bir ailenin oğlu olan Bruce Wayne (Christian Bale) bir kanalizasyona düştüğünde yarasa sürüsü ile karşılaşır ve yarasa fobisi ortaya çıkar. Ailesi ile gittiği opera konserinde sahnede yarasa figürleri gören Bruce dışarı çıkar. Ailesini beklediği sırada anne ve babası gözlerinin önünde öldürülür. 


Olaydan 14 yıl sonra  ailesini katleden kişinin Joe Chill adında bir serseri olduğunu öğrenen Bruce Wayne, Chill’i öldürüp intikam almak ister fakat bunu o yapamadan başkası yapar. Ailesinin intikamını alamadığını hisseden Bruce sonraki 7 yılını Dünya’yı gezip dövüş sanatları üzerine eğitim alarak geçirir. Bhutan’da bir hapishanede tanıştığı Henri Ducard (LiamNeeson) onu Ra’s Al Ghul (Ken Watanabe) liderliğindeki Gölgeler Ligine üye eder. Bu topluluğa katılmak için bir dağın doğu yamacından ender bulunan mavi bir çiçeği alıp dağın tepesindeki tapınağa götürmesi gerekmektedir. Görevi başarı ile tamamlayan Bruce topluluğa üye olur. Topluluğun Gotham hakkında bilgisi olduğunu öğrenir fakat onlar Gotham’ın artık suçtan ve pislikten arınmayacak halde olduğunu ve çözümün şehri komple yok etmek olduğunu düşünmektedir.  Bruce buna karşı çıkar ve insanları öldürmenin çözüm olmadığını söyler. Bu insanlara nefret duyan Bruce tapınağı yakıp herkesi öldürür.


Suç ile savaşmak niyeti ile Gotham’a dönen Bruce aile şirketi Wayne Girişimcilik ile ilgilenmeye başlar. Ailesi öldükten sonra şirken ile ilgilenen William Earle şirketi halka arz etmiştir. Babasının arkadaşı olan Lucius Fox, Bruce’a şirketin savunma teknolojileri üzerine yaptığı çalışmaları gösterir.  Bruce çocukluk korkusu olan yarasa kimliğini benimseyip malikanesinin altındaki mağaralarda çalışmalarına başlar. Tüm vücudunu kapsayan bir zırh ve zırhlı bir araç onun  suçla savaşta kullanacağı ilk aletleridir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

14 yorum