140,077 Görüntülenme
Kara Şövalye – The Dark Knight
9.0 IMDB Puanı
10 1 9 13975

Kara Şövalye – The Dark Knight

Kategori
Senaryo Jonathan Nolan, Christopher Nolan, Christopher Nolan, David S. Goyer, Bob Kane
Ödüller 2 Oscar Kazandı. Diğer 153 ödül & 160 adaylık.

Batman serisinin ikinci filmi olan Kara Şövalye’de, Joker adındaki şeytani karakter Gotham halkında kargaşa ve kaos başlattığında Batman adaleti sağlamak için bu psikolojik ve fiziksel savaşı kabul eder. Filmin yönetmenliğini ilk film ile aynı yönetmen Christopher Nolan yapmaktadır. Filmin Bob Kane tarafından yaratılmış Batman çizgi karakterinden esinlenmiş  senaryosunu ise Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan kaleme almıştır. Jonathan Nolan daha önce Prestij, Interstellar ve Memento adlı filmlerin senaryosu ile tanınmıştır. Film en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Joker ile ve en iyi ses dalında iki Oscar almış ve 6 kez Oscar’a aday olmuştur.


Filmin başında bir çete bankayı soymaktadır. Yüzlerinde palyaço maskesi olan 5 kişi soygunu planlayan Joker adlı hırsızın soygun boyunca hiçbir iş yapmadığı için soygundan pay almamasını konuşmaktadırlar. Bu sırada soyguncular paylarının artması için birbirini vurmaktadır. En son iki kişi kalan hırsızlardan birisine kaçmayı planladıkları otobüs çarpınca sadec Joker (Heath Ledger) kalır. Banka müdürünün ağzına bir el bombası sokup kaçan Joker soygunu kendi başına tamamlamıştır. Bu sırada Batman (Christian Bale) ise yeni bölge savcısı Harvey Dent ( Aartom Eckhart) ve James Gordon (Gary Oldman) ile yaptığı anlaşma ile Gotham’ı hızla suçtan arındırmaktadır.


Carmine Falcone’ın yerine Sal Maroni geçmiştir fakat kimsenin bunu ispatlamak için kanıtı yoktur. Harvey Dent bunu kanıtlamak için duruşmaya çıkar fakat tanıklardan birisi kendisine silah çeker ve duruşma son bulur. Mafya babaları artık paraları şehirde güvende olmadığı için hepsini Çinli dolandırıcı Lau’ya verirler. Bu yüzden bölge savcısı onları suçlayamaz fakat Batman, Çin’e gidip Lau’yu tutar ve Gotham’a getirir. Artık onları suçlayabilecekleri bir kanıt vardır. Bunu öğrenen mafya babaları Joker’e, Batman’i öldürmesi için yüklü miktarda para teklif ederler. Joker bunu zevk için bile yapabilecek bir insandır. Mafya babalarına paranın yarısını almak şartı ile teklifi kabul ettiğini söyleyen Joker şimdi Batman’i kendisine çekmek zorundadır. 


Bir insana işkence yapıp videosunu yayımlayan Joker eğer Batman kimliğini açıklamazsa her gün birisini öldüreceğini söyler. Batman’in zar zor toparladığı Gotham’da kaos yine sokaklara hakim olur. Bruce Wayne ise Joker’i çekmek için Harvey Dent’in de davetli olduğu bir parti düzenler. Parti haberini alan Joker ise hemen harekete geçip biraz daha kargaşa yaratmak ister.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

23 yorum