Oyuncu

Michael Caine

Asıl adı Maurice Joseph Micklewhite Jr. olan Michael Caine 14 Mart 1933’de Rotherhithe, Londra İngiltere’de doğmuştur. Babası Maurice Joseph Micklewhite bir balık pazarı bekçisi ve annesi Ellen Frances Marie temizlikçidir. 15 yaşında okulu bırakarak ailesine katkıda bulunmak amacı ile farklı işlerde çalıştı. Sonrasında ise İngiliz Ordusuna katıldı ve Kore Savaşında aktif olarak görev alıp çatışmalara katıldı. Savaştan sonra İngiltere’ye döndüğünde, tiyatroya yöneldi ve sahne müdürü yardımcısı olarak bir işe başladı. Daha sonra müdürünün önerisi ile Denizde İsyan (1954) filminde aldığı görevden sonra “Caine”adını kullanmaya karar verdi. Bundan sonraki yıllarda 100’den fazla televizyon dizisinde görev aldı ve The Long and the Short and the Tall programı ile İngiliz televizyonuna damga vurdu.

Kariyer Başlangıcı

İngiliz askerleri ve Zulu savaşçıları arasındaki 19. Yüz yılda geçen savaşları anlatan film Canlı Kafa Avcıları (1964), Caine’in uluslararası anlamda dikkat çekmesine sebep olmuştur. Düşük rütbeli bir asker olmak yerine Caine züppe ve aristokrat bir subayı canlandırmıştır. Canlı Kafa Avcıları (Zulu), büyük bir başarı getirse de Ani Tehlike’de (1965) hayat verdiği rolü Harry Palmer ve Aflie’de (1966) canlandırdığı karakterler onun yıldızının parlamasında asıl önemi taşımaktadır. 1960’ların ortasında İngiltere’de işçi sınıfından gelen bozuk aksanlı bir gencin başarılı bir aktör olabileceğini insanlara göstermiştir.

Ancak özellikle 1960’larda Harika Hırsız (1966), İntikam Kılıcı ( 1971), Göklerde Vuruşanlar (1969), Çirkin Oyun (1969), Cehennem Dönüşü (1966) ve özellikle Alçaklar (1971) gibi bir çok başarılı filmde rol aldıktan sonra paraya ihtiyacı olduğu için ortalamanın altında filmlerde rol almaya başlamıştır.

Fakat bu rol aldığı ortalamanın altında filmlerin arasında çok değerli olanlar da vardır. Kral Olacak Adam (The Man Who Would Be King) filminde Sean Connery’nin karşısındaki rolü ile ve Kartal Kondu filminde (1976) Alman Albay rolünde üstün bir başarı göstermiştir. 1980’lerde ise Hannah Ve Kızkardeşleri (1986) filmi ile ilk Oscar ödülünü kazanmış ve Educating Rita (1983) filmi de bu yıllarda ona ün kazandırmıştır. İkinci Oscar ödülünü aldığı film Tanrı’nın Eseri, Şeytanın Parçası (1999) filmi, Yıldızların Sesi (1998) ve Last Orders (2001) çok beğenilen filmleri arasındadır. Caine, Christopher Nolan’ın yönettiği Kara Şövalye üçlemesinde Batman’ın yaşlı uşağı Alfred Pennyworth ve Avanak Ajan – Altın Kuş (2002) pardo filminde Nigel Powers karakterlerini canlandırmıştır. Sonrasında Nolan’ın, Prestij (2006), Yıldızlararası (2014) ve Inception (2010) dahil bir çok filmlerinde rol alarak izleyici karşısına çıkmıştır. Ayrıca Alfonso Cuaron’un yönetmenliğini yaptığı Son Umut (2006) ve Pixar’ın Arabalar 2 (2011) filmlerinde yardımcı karakter olarak da rol almıştır.

Son Dönemler

2015 yılına gelindiğinde Caine’in rol aldığı filmler dünya çapında toplam 7,4 milyar dolar hasılat yapmıştır. Kendisi dünyanın en çok kazanan aktörleri sıralamasında 9. sıraya yerleşmiştir. Caine 50 yıl boyunca her 10 yılda bir Oscar Akademi Ödülüne aday olan birkaç oyuncudan bir tanesidir. 1992 yılında Kraliyet Doğum Gününde, Britanya İmparatorluk Nişanı almıştır ve 2000 yılında yine Kraliyet Doğum Gününde, Kraliçe 2. Elizabeth tarafından İngiliz Sinemasına katkılarından dolayı Şövalye ilan edilmiştir.

2019 yılında Christoper Nolan’ın, Tenet filminde Robert Pattison, Kenneth Branagh, John David Washington ve Elizabeth Debicki ile birlikte rol almıştır. Caine filmde İngiliz istihbarat ajanı Sir Michael Crosby’i canlandırmıştır ve aynı yıl çocuk filmi olan Come Away’de, Angelina Jolie, Gugu Mbatha Raw ve David Oyelowo ile birlikte beyaz perdeye yansıtılmışlardır. 2021’de ise Caine’in, Charles Dickens’in, OliverTwist adlı romanından esinlenen Twist filminde Fagin adlı karakteri canlandırması beklenmektedir.