924 Görüntülenme
Vice: Gölge Adam
7.2 IMDB Puanı
10 1 8 85710

Vice: Gölge Adam

(Vice)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Adam McKay
Ödüller 1 Oscar Kazandı. 35 ödül & 139 adaylık. total

Adam McKay’in sadece yönetmenlik değil ayrıca senaristliğini de üstlenmiş olduğu Christian Bale, Amy Adams ve Steve Carel isimlerinin de başrolde yer aldığı yapım, almış olduğu bir Oscar ödülünün yanı sıra 35 farklı film ödülü almış ve 139 film ödülüne de adaylığını koymayı başarmış 4k formatlı bir yapımdır. Tarih, biyografi, dram ve hatta komedi türlerini bir araya getiren Türkçe dublajlı Vice isimli yapım dünyaca ünlü bir politikacının sıfırdan başlayıp, doğru kişiler sayesinde kısa süre içinde dünya üzerinde gözle görülür etkileri nasıl yaratabildiğini ele almaktadır.


George W. Bush henüz Teksas valisidir ve Cumhuriyetçi partisi için de 2000 yılı başkanlık seçimlerinde Dick Cheney'i seçmiştir. Zaten Beyaz Saraya’da yavaş yavaş girmiş olan Dick Cheney bir süre Beyaz Saray’da iyice varlığını belli edecek görevlerde bulunur. Asıl başkan olarak Bush’a yenildiğinde ise ofisi terk etmek yerine zaman içinde Bush’un yardımcısı pozisyonuna gelmiştir. Dick Cheney'nin meclisi terk etmemesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi ise Cheney'nin zaman içinde George H.W. Bush, Richard Nixon ve Gerald Ford gibi güçlü isimlerle de çalışıp çok şey öğrenmiş olmasıdır. 


Dick Cheney zaman içinde edinmiş olduğu deneyimi büyük isimlerle de pekiştirmiştir ve sonunda da elinde olan gücü dünya üzerinde değişiklikler yapmak için kullanmaya karar vermiştir. Bir zamanlar sadece bir CEO olan Dick Cheney artık dünyanın gücü elinde tutan sayılı adamlarından birisi haline gelmiştir. Irak savaşına olan desteği ile son olarak dikkatleri üzerine çeken Dick Cheney sonrasında Beyaz Saray’dan gerekli oy oranını alamadığı için ayrılmak zorunda kalmıştır. 


Dick Cheney gibi başta tanınmayan ancak kısa sürede dünya üzerinde sözünü geçirmeye başaran ünlü bir politikacının hayatının ele alındığı yapımda Dick Cheney’yi yeniden tanıyacak ve medyanın halka göstermeye yetkisi olmayan olaylarda ne denli büyük rol oynadığına da şahit olacaksınız. Politikanın bir oyun olduğu gerçeğini çok iyi bilen Dick Cheney gücü elinde tuttuğu sürece bu gücü kötüye kullanmamaya çalışan nadir politikacılardan birisidir.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum