912 Görüntülenme
Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı
8.2 IMDB Puanı
10 1 9 82579

Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı

(Cowspiracy: The Sustainability Secret)
Kategori
Senaryo Kip Andersen, Keegan Kuhn

Cowspiracy: The Secret of Sustainability'nin et tüketimini azaltmanın ve veganlığa bağlı kalmanın önemine değindiği bir konusu var. Bununla birlikte, vegan ideolojisini savunmak için var olan bir dizi belgeselden farklı olarak, uzun metrajlı film yalnızca insanları beslemek için öldürülen hayvanların çektiği acılara odaklanmıyor, bize yeni bir şey gösteriyor ve bizi filmin yapımıyla ilgili bilinmeyen gerçekliğe götürüyor. İnsan tüketimi için hayvansal kökenli yiyecekler. Cowspiracy, yalnızca hayvanların katledilmesinin acısına değil, bir bütün olarak çevreye odaklanarak, veganlık ideolojisini desteklemek için bilimsel veriler ve nedenler sunarak, et yemeyi bırakma ihtiyacının sevgi için ortaya çıktığını açıklama geleneğini bir kenara bırakıyor. Hayvanların ya da onlara acı çektirmeme iradesi için ve insan tüketimi için et üretiminin (ve hayvansal kaynaklı herhangi bir yiyeceğin) şu anda çevredeki en büyük kötülük olduğunu göstermeye başlıyor.


Yönetmenler Kip Andersen ve Keegan Kuhn'un ikilisi belgeselde yenilikler yapıyor ve en büyük kırmızı et hayranını bile etkilenmiş durumda bırakan verileri sunarak, para karşılığında insanın gezegeni hem üretip hem de tüketerek yok ettiğini gösteriyor. Aynı insanın çevreyi korumayı amaçlayan alışkanlıklara sahip olup olmadığına bakılmaksızın (toksik gaz emisyonunu azaltmak için bisiklete binmek veya su tüketimini azaltmak için banyo süresini kısaltmak gibi). Şok yaratan film, kötü adamların büyük ve tanınmış isimlerle kendilerine iyi adamlar bile olabileceğini göstererek amacına ulaşıyor. Hayvanların kendisinden çok çevreye ve gezegenin sağlığına odaklanmanın yanı sıra büyük etkileri olduğunu savunuyor. 


Kip Andersen, temel nedenler olmalarına rağmen, küresel ısınmada çiftlik hayvanlarının rolünün neden kamu (Amerikan) bilincinde büyük ölçüde bilinmediğini sorguluyor. Bu amaçla bazı karşılaştırmalı sayı oyunları sunuyor, devlet kurumları ve çevre kuruluşları ile röportajlar yapıyor ve çiftlikleri ve organik mandıraları ziyaret ediyor. Otlayan hayvanların, serbest dolaşan ördeklerin ve organik sütün sözde sürdürülebilirliğini sorgulayarak bu konuya dikkat çekiyor. Bir avuç aktivistle birlikte bir çıkış yolu arıyor ve şu sonuca varıyor: Herkes tüm hayvansal ürünlerden vazgeçerse iklim felaketi hemen önlenebilir. Sizlerin beğenisine sunmak için 4k film izle ile 720p film izle ve aynı zamanda da Türkçe altyazılı film izle sayfalarımıza eklediğimiz Hollanda yapımı belgeselin oyuncu kadrosunda Bruce Hamilton, Kip Anderson ve Al Gore gibi aktivistler yer alıyor.


 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum