826 Görüntülenme
Direnç
6.4 IMDB Puanı
10 1 7 73988

Direnç

(Resistance)
Senaryo Jonathan Jakubowicz

Marcel Marceau, Avrupa’nın, Hitler elinde mücadele ettiği bir dönemde henüz genç bir delikanlıdır. Marcel her zaman için öncelikli olarak sanatı düşünse de ve kendisine örnek almış olduğu dünyaca ünlü Charlie Chaplin gibi adını dünyaya duyurmak istese de savaş ve sonrasında getirdiği birçok engel buna bir türlü izin vermemektedir. Ancak buna rağmen direnen Marcel’in asıl engeli savaş değil babasıdır. Babası için oyunculuk önem teşkil etmeyen ve gereksiz bir istektir ve hayat bu gibi saçmalıklar için çok kısa ve değerlidir. Marcel her ne kadar sanatı babasına anlatsa da bir türlü kendisini anlatamamaktadır. Ancak Marcel sanatını bambaşka bir alanda kullanmak üzeredir.


Direniş ismiyle hem 4k hem de dublajlı versiyonlarını aynı anda bulacağınız filmde Marcel savaşmayı istememektedir. Ancak hayat şartları onu bir şekilde savaşın içine çekmeyi başarır ve sonunda Marcel kendisini Fransız direnişinin bir parçası olarak bulur. Marcel’in direnişteki görevi ise pek anlaşılmasa da belki de en önemli görevlerden biridir. Bu görev ise Hitler’in yetim bırakmış olduğu çocukları sınırdan güvenli bir şekilde geçirmektir. Fakat Marcel bu görevini yerine getirirken aynı zamanda da başka şeyleri de öğrenmeye başlar. Marcel yetim kalan çocukların iç dünyasının ne denli karanlık olduğunu gördüğünde onları neşelendirmek ister. Ancak bu neşelendirme oyunu yerini zamanla içlerinde yaşattıkları karanlığı nasıl aydınlatacakları konusunda oyunla karışır bir eğitime dönüşür. Marcel artık eline bu yetimlerin iç dünyasını aydınlatabilecek bir meşale almıştır ve Marcel elinde tuttuğu bu ateşi yol gösterici bir ışık olarak kullanacaktır.


Marcel Marceau’nun gerçek hayatına dayanan bu eşsiz filmin yönetmen ve senarist koltuğundaki isim Jonathan Jakubowicz’dir. Jesse Eisenberg ve Clemence Poesy ve de Matthias Schweighöfer isimleri ise yapımda yer alan başrol oyuncu kadrosunu oluşturan ekiptir. Marcel Marceau sanat aşkıyla yanıp tutuşurken neden bir anda böylesine tehlikeli bir görevi üstlenmek için direnişe katılmaya karar vermiştir. Marcel yetim çocukların hayatını değiştirirken, kendi hayatını ne yönde değiştirecektir? Babası Marcel’in başarılarına rağmen halen oyunculuk hayalini desteklemeyecek midir? 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın